لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۲

کرملین می‌گوید سقوط هواپیمای پریگوژین «احتمالاً عامدانه» بود


گلهایی بر سر مزار یوگنی پریگوژین، رهبر مقتول گروه مزدوران واگنر در شهر سن پترزبورگ روسیه
گلهایی بر سر مزار یوگنی پریگوژین، رهبر مقتول گروه مزدوران واگنر در شهر سن پترزبورگ روسیه

کاخ کرملین روز چهارشنبه، ۸ شهریور، اعلام کرد نتیجه تحقیقات پیرامون سقوط هواپیمای حامل یوگنی پریگوژین که منجر به مرگ رهبر گروه مزدوران «واگنر» و ۹ سرنشین دیگر شد بیانگر احتمال عامدانه بودن این سانحه است.

این نخستین بار است که دولت روسیه به وضوح اذعان میکند که پریگوژین احتمالاً به قتل رسیده است.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، چهارشنبه به خبرنگاران گفت تعبیرهایی مختلف از سانحه هوایی مد نظر است که شامل یک مورد «قساوت عمد» است.

جت خصوصی حامل پریگوژین که از شهر مسکو، پایتخت روسیه، رهسپار سن پترزبورگ بود چهارشنبه گذشته در منطقه ای در شمال مسکو سقوط کرد. کشته شدگان شامل دو رهبر ارشد دیگر گروه «واگنر» و ۴ محافظ شخصی پریگوژین و ۳ خدمه هواپیما بودند.

دلیل سقوط این هواپیما هنوز روشن نیست ولی روستائیان نزدیک محل سانحه گفتند صدایی بلند را شنیدند و سپس سقوط هواپیما را به چشم خود دیدند.

مقامات آمریکایی پیشتر گفته اند که هواپیمای حامل یوگنی پریگوژین، رئیس گروه شبه نظامی واگنر، در نتیجه یک توطئه ترور سقوط کرده است.

بر اساس ارزیابی‌های اولیه واشنگتن، که مقامات تاکید کردند هنوز ناقص است، یک بمب در هواپیمای حامل پریگوژین منفجر شده است یا نوعی خرابکاری دیگر باعث سقوط آن شد.

این حادثه دقیقاً دو ماه پس از آن رخ داد که پریگوژین و نیروهایش در اواخر ماه ژوئن گذشته در قیامی علیه دولت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، شهر «روستوف» در جنوب روسیه را تسخیر کردند. گروه «واگنر» در نهایتا عقب نشینی کرد.

در اینحال، خبرگزاری برزیل میگوید روسیه به نهاد تحقیقات هوایی برزیل اطلاع داده است که در حال حاضر تحقیق پیرامون سقوط جت ساخت آن کشور را تحت مقررات بین المللی انجام نمیدهد.

XS
SM
MD
LG