لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۷

استقرار نيروهای ناتو در مرز کوزوو و صربستان


استقرار نيروهای ناتو در مرز کوزوو و صربستان
استقرار نيروهای ناتو در مرز کوزوو و صربستان

در حالی که منطقه مرزی مورد اختلاف کوزوو و صربستان موجب تنش های فرقه ای شده است، صلحبانان ناتو برای جلوگيری از افزايش برخوردها در اين مرزها، مستقر شده اند.

دو منطقه مرزی شمال کوزوو و صربستان که مورد اختلاف دو کشور است تنش بين صرب تباران و آلبانی تباران کوزوو را دامن زده است.

در نتيجه صلحبانان آلمانی تبار ناتو روز يکشنبه تدابير امنيتی را در يکی از اين مرز ها که در ١۰۰ کيلومتری پريستينا قرار دارد، افزايش دادند.

اختلاف بر سر اين دو گذرگاه مرزی در ماه ژوييه آغاز شد زمانی که مقام های کوزوو تلاش کردند پست گمرکی و دفتر پليس خود را در اين مرز مشترک، بنا کنند. مرزی که تا قبل از آن توسط صربستان اداره می شد. تما صرب های مسلح آنان را از منطقه راندند و در اين برخورد يک آلبانی تبار کشته شد و برخورد های فرقه ای بيشتری را برانگيخت.

بلگراد که همواره با جدايی و استقلال کوزوو مخالفت کرده هشدار داده است به دست گرفتن کنترل مرز ها توسط کوزوو به برخوردهای بيشتری خواهد انجامد اما در عين حال خواستار برقراری آرامش شده است.

در همين حال اتحاديه اروپا تلاش می کند با ميانجيگری بين دو کشور اين مشکل مرزی را حل کند و قرار است کوزوو و صربستان در پايان ماه سپتامبر در بروکسل گفتگوهای خود را که ناتمام گذاردند، از سر گيرند؛ اين در حالی است که هيچيک از طرفين موضع خود را تغيير نداده است.

بوريس استفانوويج، مذاکره کننده ارشد صربستان در گفتگو ها، می گويد: لازم نيست که به بيانيه های پريستينا زياد توجه کرد. آن ها برای شنوندگان خودشان حرف می زنند. ما هنوز بر موضع خود استواريم گرچه حاضريم در مورد اين که اين مرزها چگونه اداره شود، گفتگو کنيم.

صرب ها عليه استقرار مقام های گمرکی کوزوو و اتحاديه اروپا در اين مرزها دست به تظاهرات زده اند و تلاش می کنند کنترل دفاتر گمرکی را به دست گيرند.

XS
SM
MD
LG