لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۶

کنترل پست های مرزی کوزوو از سوی ناتو


کنترل پست های مرزی کوزوو از سوی ناتو
کنترل پست های مرزی کوزوو از سوی ناتو

سربازان ناتو کنترل دو پست گمرکی در مرز شمال کوزوو با صربستان را به دست گرفته اند. این اقدام پس از حمله روز چهارشنبه صرب های مسلح با بمب های آتش زا انجام شده است.

یک سخنگوی ناتو می گوید تنها خودروهای کوچک پس از انجام بازرسی اجازه عبور از پست های مرزی را دارند. ویژه پلیس دولت آلبانیایی تبار کوزوو در اوایل هفته تلاش کرد تا کنترل این پست ها در دست گیرد. اما پلیس کوزوو در پی توافقی با ناتو از گذرگاه های مرزی خارج شد. این اقدام به منظور گشودن مسیر ورود کالا که از سوی صربستان ممنوع شده، انجام گرفت.

رییس جمهوری صربستان روز چهارشنبه اوباشان را مسئول حمله دانست و صرب های کوزوو را به خویشتنداری دعوت کرد. سخنگوی دولت صربستان گفت دولت متبوعش با شورای امنیت سازمان ملل در حال گفتگو است. کوزوو در سال ۲۰۰۸ از صربستان اعلام استقلال کرد اما ۶ هزار صرب ساکن شمال کوزوو هنوز بلگراد را به عنوان پایتخت به رسمیت می شناسند.

اتحادیه اروپا از کوزوو به دلیل خودداری از هماهنگی عملیات مرزی با جامعه بین المللی انتقاد کرده است. مذاکرات کوزوو و صربستان با میانجیگری سازمان ملل پیشرفت چندانی نکرده است. صربستان از سال ۲۰۰۸ ورود کالا از کوزوو را ممنوع کرده است.

XS
SM
MD
LG