لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۱

سیاست آمریکا نسبت به کره شمالی


گلین دیویس نماینده ویژه آمریکا درسیاست کره شمالی اخیراَ در جلسه کمیته مناسبات خارجی سنا در واشنگتن دی سی گفت «کره شمالی به نقض تعهدات بین المللی خود ادامه می دهد. وضعیت حقوق بشر در آنجا همچنان اسف انگیز است. اقتصاد درجا می زند. مردم فقیر هستند. دولت پول های فراوانی صرف برنامه های اتمی وموشکی که سازمان ملل متحد ممنوع کرده است می کند. گزینش های رهبری، کشور را ازجامعه بین المللی جدا می سازد و به انزوا می کشاند.»
دیویس گفت «اعلام تصمیم جمهوری دمکراتیک خلق کره در ۱۲ فوریه در مورد آزمایش اتمی، که پیونگ یانگ گفت متوجه ایالات متحده آمریکاست، تهدید گستاخانه ای را علیه امنیت ملی آمریکا، ثبات منطقه، و رژیم جهانی ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی نشان می دهد.»
دیویس ادامه داد «تحریم های کارساز و هدفمند چند جانبه و یک جانبه همچنان عنصر مهمی درجلوگیری از کوشش های کره شمالی برای پیشبرد برنامه های اتمی و موشکی و فعالیت های گسترش تسلیحات خواهد بود. حمایت چین از اقدامی قاطع همچنان مهم است. ما هماهنگی نزدیک با شریکان شش جانبه و متحدان منطقه ای خود را تقویت می کنیم. ما سئول و توکیو را از تعهد خود به بازداشتن کره شمالی ازطریق چتر اتمی آمریکا، توانایی های متعارف و دفاع موشکی مطمئن ساخته ایم.»

در حالی که غیراتمی ساختن جهان در کانون سیاست آمریکا قرار دارد، رفاه نزدیک ۲۵ میلیون نفرمردم کره شمالی نیزمطرح است. اکثریت آنها بار تصمیم دولت خود را برای دنبال کردن یک سیاست نظامی غیر قابل دوام و فقر آور به دوش می کشند.
گلین دیویس در کمیته مناسبات خارجی سنای آمریکا گفت «کره شمالی درحالی که تسلیحات اتمی را دنبال می کند، به تهدید همسایگانش ادامه می دهد، معیارهای بین المللی را زیرپا می گذارد، با مردم خودش بدرفتاری می کند، و از انجام تعهداتش سرباز می زند، نخواهد توانست امنیت و کامیابی اقتصادی به دست آورد و به جامعه بین المللی بپیوندد.»
او گفت اگر رژیم کره شمالی عاقل باشد، راه غیراتمی شدن را به سود مردم خودش، منطقه آسیای شمال شرقی، و جهان درپیش خواهد گرفت.
XS
SM
MD
LG