لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

توافق سئول و پیونگ یانگ برای دیدار مجدد خانواده‌های جدا شده دو کره‌


آخرین بار که خانواده های جدا شده کره ای امکان دیدار مجدد با یکدیگر یافتند، اکتبر ۲۰۱۵ بود.
آخرین بار که خانواده های جدا شده کره ای امکان دیدار مجدد با یکدیگر یافتند، اکتبر ۲۰۱۵ بود.

هیأت‌های مذاکره کننده دو کره شمالی و جنوبی روز جمعه توافق کردند مقدمات دیدار خانواده‌های کره‌ای را، که پس از جنگ سه ساله اوایل دهه ۵۰ شبه جزیره از هم جدا شدند، بار دیگر فراهم آورند.

این دیدارهای مجدد برای ۲۰ تا ۲۶ اوت سال جاری برنامه ریزی شده است. پیش از این هم در مقاطعی که روابط دو کره پرتنش نبوده، چنین امکانی فراهم می‌شد و این بار پس از حدود سه سال صورت می‌گیرد.

به گزارش رویترز، ۲۰۰ خانواده کره‌ای که پس از جنگ و دوپارگی کشورشان از یکدیگر جدا شدند با هم دیدار می‌کنند. سازمان‌های صلیب سرخ دو کشور وظیفه ساماندهی این دیدارها را بر عهده دارند.

طبق آمارهای ارائه شده توسط دولت کره جنوبی، حدود ۱۳۲ هزار نفر پس از جنگ از یکدیگر جدا شدند؛ که در حال حاضر حدود ۵۷ هزار نفر همچنان زنده هستند و ۸۶ درصد آنها هم بالای ۷۰ سال دارند.

طبق برآوردی که سئول در سال ۲۰۱۶ داشت، بیش از ۷۰ درصد اعضا یا بازماندگان خانواده‌های جدا شده کره‌ای نمی‌دانند چه تعدادی از اعضای خانواده یا فامیل آنها زنده هستند و در کجا به سر می‌برند.

توافق امروز در حالی صورت می‌گیرد که پس از یک دوره تنش زیاد، دو همسایه تصمیم گرفتند بار دیگر با یکدیگر گفت‌وگو کنند و به دنبال آن، رهبر کره شمالی با رئیس جمهوری ایالات متحده نیز دیدار کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG