لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۶

کره شمالی از آزمایش موشک‌های کروز دوربرد جدید خبر داد؛ ابراز نگرانی کره جنوبی و ژاپن


مردم در سئول، کره جنوبی، در یک برنامه خبری شاهد تصاویر پرتاب موشک جدید کروز کره شمالس هستند (دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۰)
مردم در سئول، کره جنوبی، در یک برنامه خبری شاهد تصاویر پرتاب موشک جدید کروز کره شمالس هستند (دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۰)

کره شمالی می‌گوید طی روزهای شنبه و یکشنبه موشک‌های کروز دوربرد جدیدی را با موفقیت آزمایش کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، این نخستین فعالیت آزمایش تسلیحاتی پیونگ یانگ طی ماه‌های اخیر است و نشان می‌دهد همزمان با به بن‌بست رسیدن مذاکرات هسته‌ای کره شمالی با ایالات متحده، آن کشور به توسعه قابلیت‌های نظامی خود ادامه می‌دهد.

خبرگزاری دولتی کره شمالی روز دوشنبه ۲۲ شهریور اعلام کرد، این موشک‌های کروز، که تولید آنها دو سال به طول انجامید، در جریان پروازهای آزمایشی روزهای شنبه و یکشنبه توانایی اصابت به اهدافی در فاصله ۱۵۰۰ کیلومتری را به نمایش گذاشتند.

کره شمالی از این موشک‌ جدید به عنوان یک «جنگ‌افزار راهبردی بسیار مهم» که با خواسته کیم جونگ اون برای تقویت قدرت نظامی آن کشور انطباق دارد، یاد کرده است. آسوشیتدپرس می‌نویسد، به کار بردن چنین توصیفی برای این موشک‌ها به این معنا است که هدف از تولید آنها مجهز کردن‌شان به کلاهک‌های هسته‌ای بوده است.

رسانه‌های دولتی کره شمالی عکس‌هایی را از شلیک یک پرتابه از پشت یک کامیون و موشکی که در هوا در حرکت است، منتشر کرده‌اند.

ستاد مشترک نیروهای مسلح کره جنوبی می‌گوید که ارتش بر اساس داده‌های اطلاعاتی ایالات متحده و کره جنوبی در حال بررسی و تجزیه و تحلیل پرتاب موشک توسط کره شمالی است.

ستاد فرماندهی اقیانوس هند-آرام ایالات متحده نیز با اعلام این که اوضاع را با متحدان خود زیر نظر دارد، این اقدام کره شمالی را نشان‌دهنده تمرکز مداوم بر «گسترش برنامه نظامی خود و تهدیدهایی که برای همسایگان و جامعه بین المللی ایجاد می‌کند» دانست.

در همین حال ژاپن مراتب «نگرانی بسیار شدید» خود را نسبت به این اقدام کره شمالی اعلام کرده است.

XS
SM
MD
LG