لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۵

ژاپن و کره‌جنوبی می‌گویند کره شمالی ظاهرا برای هفتمین بار در ژانویه موشک بالستیک شلیک کرده است


آرشیو
آرشیو

دولت‌های ژاپن و کره‌جنوبی صبح روز یکشنبه ۱۰ بهمن اعلام کردند که کره شمالی دستکم یک موشک که ظاهرا بالستیک بوده است، به سمت دریا در سواحل شرقی خود پرتاب کرد.

در صورت تایید شلیک موشک، این هفتمین آزمایش موشکی کره شمالی در ماه جاری میلادی است.

به نوشته رویترز، رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی گفت پرتابه‌ای که گمان می رود یک موشک بالستیک باشد، حدود ساعت ۷:۵۲ صبح به وقت محلی از کره شمالی به سمت اقیانوس در سواحل شرقی پرتاب شد.

دولت ژاپن هم اعلام کرد کره شمالی «احتمالا یک موشک بالستیک» شلیک کرده است.

کره شمالی پیشتر در ماه جاری نیز اعلام کرد «موشک مافوق صوت» آزمایش کرده‌ است که می تواند در حین پرواز و مانور در ارتفاعات نسبتا پایین، به سرعت بالایی برسد.

اگر پرتاب روز یکشنبه تایید شود، ژانویه ۲۰۲۲ از نظر پرتاب‌های موشکی شلوغ ترین ماه برنامه موشکی کره شمالی تاکنون خواهد بود.

تحلیلگران می‌گویند کره شمالی به رغم تحریم‌های شدید و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل که پیونگ یانگ را از آزمایش‌های موشک‌های بالستیک منع کند، در حال گسترش و توسعه قابلیت های جدید در این عرصه است.

مقامات ژاپن می‌گویند اگر این پرتابه یک موشک بالستیک استاندارد باشد، تخمین زده می‌شود که به ارتفاع ۲هزار کیلومتری رسیده و به مدت ۳۰ دقیقه تا فاصله ۸۰۰ کیلومتری پرواز کرده است.

تحلیلگران می‌گویند در صورت تایید نهایی، این ارقام می تواند نشان دهنده یکی از بزرگترین آزمایش‌های موشکی کره شمالی در سال‌های اخیر باشد.

کره شمالی از سال ۲۰۱۷ دست به آزمایش‌های تسلیحات هسته‌ای و یا موشک‌های بین‌قاره‌ای نزده است. اما رهبران آن در ماه جاری گفتند که آن آزمایش‌ها ممکن است از سرگرفته شود.

این گزارش‌ها در شرایطی منتشر می‌شود که کمتر از یک هفته به آغاز المپیک‌ زمستانی پکن باقی مانده است. چین، شریک اصلی سیاسی و اقتصادی کره شمالی است. پیونگ یانگ کفته است که به خاطر شیوع کووید-۱۹ و «نیروهای متخاصم» در این بازی‌ها شرکت نمی‌کند.

آمریکا پیشتر در ماه جاری میلادی پرتاب‌های موشکی کره شمالی را محکوم کرده است.

جو بایدن، ایالات متحده آمریکا، در دوران ریاست جمهوری خود بارها اعلام کرده که بدون پیش شرط، آماده مذاکره با کره شمالی است.

XS
SM
MD
LG