لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۵

تنش بین احزاب کرد در مناطق جنوب شرقی ترکیه


درگیری بین اسلامگرایان و ملی‌گرایان کرد ترکیه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:29 0:00

منطقه دیاربکر در ماه اکتبر، شاهد شدیدترین خشونت‌ها در چند دهه اخیر بود. به گزارش دوریان جونز، خبرنگار صدای آمریکا، این درگیری‌ها ناشی از خشم ملی‌گرایان کرد نسبت به عدم حمایت دولت ترکیه از نیروهای کردی بود که در شهر کردنشین کوبانی سوریه، با گروه موسوم به «دولت اسلامی» در جنگ بوده‌اند.

ولی بخشی از خشم آنان نیز متوجه گروهی از کردهای دیاربکر است که به نظر می‌رسد از گروه افراطی دولت اسلامی (داعش) حمایت می‌کنند.

یوسف، یکی از ساکنان دیاربکر، هنگام تحویل غذا از یک سازمان خیریه وابسته به حزب اسلامگرای «هدی پار» مورد حمله قرار گرفت. این حزب وابستگی به داعش را رد می‌کند و می‌گوید قربانی جنگ قدرت حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) شده است.

مهمت بهاتین، قائم مقام رهبر حزب هدی پار می‌گوید «این اتهام جدی، غیرمنصفانه، و بدون دلیل است. حزب کارگران کردستان که اجازه نمی‌دهد هیچ نهاد سیاسی دیگری در منطقه وجود داشته باشد، قصد دارد با متهم کردن ما به ارتباط با گروه دولت اسلامی که کردها به آن نظر منفی دارند، ما را از بین ببرد.»

از سوی دیگر حزب «کنگره جامعه دموکراتیک» که وابسته به حزب کارگران کردستان ترکیه است، می‌گوید حزب اسلام گرای هدی پار وابسته به گروهی به نام حزب الله است که دولت ترکیه در گذشته از آنها علیه حزب کارگران کردستان استفاده کرده است.

حلمی آیدوغلو، رئیس حزب کنگره جامعه دموکراتیک می‌گوید «خشونت و کشتار دهه نود هنوز در خاطر کردها است. در آن زمان هدی پار، منظورم حزب الله است، نیروهای کردی، رهبران مذهبی، و هر کسی را که علیه آنان بود، قتل عام کرد؛ و هنوز زمینه برخورد و تحریک وجود دارد.»

حزب کنگره جامعه دموکراتیک، هدی پار را متهم می‌کند با دولت ترکیه در ناآرامی‌های ماه اکتبر که موجب کشته شدن ده‌ها نفر از حامیان حزب شده، همکاری کرده است.

ماهسون کبان یکی از قربانیان برخورد های ماه اکتبر است. خانواده و احزاب کرد می‌گویند او هنگامی که در تظاهرات علیه داعش شرکت داشت، هدف تیراندازی حامیان هدی پار قرار گرفت و کشته شد.

در حالی که که آرامش به دیاربکر بازگشته است، ولی تنش مذهبی همچنان بر این شهر حکم‌فرما است.

XS
SM
MD
LG