لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۳

درگیری کردها، عرب‌ها و ترکمن‌ها در کرکوک چهار کشته برجای گذاشت؛ ماموران مستقر شدند


اعتراضات در کرکوک
اعتراضات در کرکوک

به گفته منابع پلیس و امنیتی، نیروهای امنیتی عراق روز یکشنبه در شهر نفت‌خیز کرکوک در شمال عراق مستقر شدند.

در درگیری‌های قومی که در این شهر چندقومیتی در روز شنبه رخ داد دست‌کم چهار نفر کشته و تعداد بیشتری زخمی شدند. کردها، عرب‌ها و ترکمن‌ها ساکن کرکوک هستند.

دولت مرکزی عراق نیروهای امنیتی‌ را برای جلوگیری از خشونت بیشتر مستقر کرد.

درگیری‌ها پس از آن آغاز شد که چند روز قبل گزارش‌هایی منتشر شد که محمد شیاع سودانی، نخست وزیر عراق، دستور داده است یک محل امنیتی که پیشتر تحت کنترل نیروهای امنیتی فدرال بود، به حزب دموکرات کردستان تحویل داده شود. ارتش عراق از سال ۲۰۱۷ از این ساختمان که زمانی متعلق به آن گروه بود استفاده می‌کرد.

ساکنان عرب و گروه‌های اقلیت که می‌گویند تحت حاکمیت کردها متضرر شده‌اند، به بازگشت حزب دموکرات کردستان به کرکوک اعتراض دارند.

پس از آن، حدود یک هفته پیش، تظاهرات‌کنندگان عرب و ترکمن در نزدیکی مقر نیروهای امنیتی عراق در کرکوک تحصن کردند. اما تظاهرات‌کنندگان کرد سعی کردند روز شنبه به آن محل نزدیک شوند.

منابع پلیس گفتند چهار معترضی که روز شنبه در درگیری‌های چند قومیتی در کرکوک به ضرب گلوله کشته شدند همگی کرد بودند. زد و خوردها پس از چند روز تنش در شهر و گزارش مربوط به تحویل ساختمان امنیتی آغاز شد.

سخنگوی پلیس کرکوک در بیانیه‌ای به خبرنگاران گفت که مقررات منع رفت و آمد لغو شده است و خودروها روز یکشنبه به طور عادی در شهر حرکت می‌کنند.

به گفته چهار تن از ساکنان کرکوک بالگردهای نظامی روز یکشنبه بر فراز شهر پرواز کردند.

مقامات گفتند ۱۵ نفر در درگیری‌ها زخمی شدند.

گزارش شده است که پلیس روز یکشنبه چندین نفر را که در درگیری‌ها شرکت داشتند بازداشت کرد اما پلیس از اظهار نظر در مورد دستگیری‌ها خودداری کرد.

کرکوک، یک استان نفت خیز در شمال عراق و در امتداد خطوط بین منطقه خودمختار کردستان و مناطق تحت کنترل دولت مرکزی عراق است.

نخست وزیر عراق خواستار تشکیل کمیسیون تحقیق در مورد درگیری‌های روز شنبه شد و در بیانیه‌ای مطبوعاتی که دفتر او منتشر کرد وعده داد که مسئولین این درگیری‌ها «بازخواست» شوند.

نخست وزیر عراق پس از خشونت‌ها در کرکوک دستور منع آمد و شد و همچنین «عملیات امنیتی گسترده در مناطق تحت تاثیر شورش‌ها» را صادر کرد.

او از همه طرف‌ها (رهبران گروه‌های قومی) خواست تا «نقش خود را در جلوگیری از درگیری و حفظ امنیت، ثبات و نظم در استان کرکوک ایفا کنند.»

سودانی، که فرمانده کل نیروهای مسلح عراق نیز هست، به نیروهای امنیتی در استان دستور داد «به مسئولیت‌های خود در حفظ امنیت و حمایت از حاکمیت قانون» عمل کنند.»

معترضان ترکمن و عرب اواخر روز شنبه، نیز به تحصن خود در بیرون ساختمان امنیتی مورد مناقشه ادامه دادند.

این گزارش با استفاده از اطلاعات خبرگزاری فرانسه و خبرگزاری رویترز منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG