لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۵

مراسم تاجگذاری پادشاه و ملکه بریتانیا برگزار شد | گزارش تصویری


پادشاه و ملکه بعد از تاجگذاری در بالکن کاخ باکینگهام حاضر شدند.
پادشاه و ملکه بعد از تاجگذاری در بالکن کاخ باکینگهام حاضر شدند.

شنبه ۱۶ اردیهبشت/ ششم می مراسم تاجگذاری چارلز سوم و همسرش کامیلا به عنوان شاه و ملکه بریتانیا در کلیسای وست‌مینستر در شهر لندن برگزار شد.

برای دومین بار در تاریخ مراسم تاجگذاری پادشاه بریتانیا به صورت مستقیم و تلویزیونی پخش شد. بار قبل تاجگذاری ملکه الیزابت بود. چارلز سوم در حالی به پادشاهی رسید که زمان تاجگذاری مادرش چهارساله بود و هفتاد سال انتظار کشید تا به شاهی برسد.

در بخشی از مراسم، تاج شاهی توسط اسقف اعظم کلیسای کانتربری که رئیس مذهبی کلیسای انگلستان محسوب می‌شود، بر سر چارلز سوم گذاشته شد. تاجی که بر سر پادشاه چارلز سوم گذاشته شد به تاج «سنت ادوارد» مشهور است و از تاج‌های سلطنتی بریتانیاست.

این تاج در سال ۱۶۶۱ و برای تاجگذاری چارلز دوم ساخته شد. چارلز سوم تنها برای مراسم تاجگذاری این تاج را بر سر گذاشت. به نوشته بی‌بی‌سی، این تاج تا کنون برسر شش پادشاه بریتانیا گذاشته شده است.

بعد از تاجگذاری چارلز سوم، همسرش کامیلا نیز تاج بر سر گذاشت.

در این مراسم اسقف اعظم کانتربری، شاهزاده ویلیام و حاضران در مراسم، سوگند وفاداری به پادشاه چارلز سوم را ادا کردند.

در بخش دیگری از مراسم نیز، چارلز سوم، پادشاه بریتانیا و همسرش در جمع تعدادی از اعضای خانواده‌شان در بالکن مشهور کاخ باکینگهام حاضر شدند و برای مردم دست تکان دادند.

ویدئوی لحظه تاجگذاری چارلز سوم، پادشاه بریتانیا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:00 0:00

در میان خانواده سلطنتی دو چهره جنجالی نیز حضور داشتند. شاهزاده اندرو برادر پادشاه چارلز که به دلیل دوستی‌اش با یک میلیاردر متهم به آزار جنسی کودکان در آمریکا خبر ساز بود، در این مراسم حضور یافت. او اتهام رابطه جنسی با یک دختر نوجوان را رد کرده است.

همچنین شاهزاده هری پسر کوچک پادشاه چارلز سوم نیز در مراسم حضور داشت. او به خاطر اختلاف با خانواده سلطنتی خبر ساز شده و در این روز همسر آمریکایی اش همراه او در مراسم حضور نداشت. هر دوی آنها در مراسم حضور پادشاه و ملکه بر روی بالکن کاخ باکینگهام غایب بودند.

همزمان با برگزاری مراسم تاجگذاری مخالفان سلطنت نیز در لندن تجمعاتی داشتند و برخی از فعالان آنها نیز بازداشت شدند.

شماری از رهبران جهان تاجگذاری امروز را به چارلز سوم، پادشاه بریتانیا، و ملکه کامیلا تبریک گفته‌اند. از جمله جو بایدن در پیامی توئیتری با ابراز افتخار از حضور همسرش در مراسم تاج‌گذاری پادشاه چارلز سوم، دوستی پایدار میان آمریکا و بریتانیا را منشاء قدرت برای هردو کشور دانست.

نمایش پرچم شیر و خورشید در حاشیه مراسم تاجگذاری پادشاه بریتانیا - شنبه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

XS
SM
MD
LG