لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

جو بایدن تاج‌گذاری چارلز سوم، پادشاه بریتانیا، را تبریک گفت


مراسم تاج‌گذاری چارلز سوم، پادشاه بریتانیا.
مراسم تاج‌گذاری چارلز سوم، پادشاه بریتانیا.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، ‌تاج‌گذاری چارلز سوم، پادشاه بریتانیا، و همسرش، ملکه کامیلا، را تبریک گفت.

مراسم تاج‌گذاری پادشاه چارلز سوم روز شنبه، ۱۶ اردیبهشت‌ماه، در لندن و در مراسمی که از آن به عنوان باعظمت‌ترین مراسم هفتاد سال گذشته یادشده، برگزار شد.

این مراسم با حضور میهمانانی از سراسر دنیا از جمله صد تن از رهبران جهان و میلیونها نفری که این مراسم را از طریق پخش زنده تلویزیونی تماشا می‌کردند، صورت گرفت.

جو بایدن در پیامی توئیتری با ابراز افتخار از حضور همسرش در مراسم تاج‌گذاری پادشاه چارلز سوم، دوستی پایدار میان آمریکا و بریتانیا را منشاء قدرت برای هردو کشور دانست.

تاج‌گذاری چارلز سوم به وسیله اسقف اعظم کنتربری، رهبر روحانی کلیسای انگلیکن، و در کلیسای سلطنتی وست‌مینستر لندن انجام شد. چارلز با نشستن بر تخت پادشاهی متعلق به قرن چهاردهم میلادی و برسر داشتن تاج ۳۶۰ ساله سلطنتی به عنوان چارلز سوم پادشاه بریتانیا اعلام شد.

سابقه تاج‌گذاری سلطنتی در بریتانیا به قرن یازدهم میلادی ، زمان ویلیام فاتح در سال ۱۰۶۶ میلادی بازمی‌گردد.

کامیلا، همسر دوم چارلز، هم در مراسمی دو ساعته به عنوان ملکه تاج‌گذاری می‌شود.

به گزارش رویترز،گرچه این مراسم در مقایسه با تاج‌گذاری ملکه الیزابت در سال ۱۹۵۳ میلادی از عظمت کمتری برخوردار بود ولی از شکوه مراسم کاسته نشده بود و تمامی نشان‌های سلطنتی از جمله شمشیر جواهرنشان و عصای سلطنتی دارای جایگاه ویژه‌ای بودند.

در حالیکه با درگذشت ملکه الیزابت در سال گذشته، چارلز رسما جانشین مادرش شده بود ولی مراسم تاج‌گذاری شیوه‌ای برای قانونی‌کردن سلطنت در برابر عموم بشمار می‌رود.

با وجود بارش باران دهها هزار نفر برای تماشای این مراسم از نزدیک در طول مسیر حرکت کالسکه سلطنتی تجمع کرده بودند.

اگرچه صدها تن از تماشاچیان جمهوری‌خواه که در این مراسم شرکت کرده بودند، در مخالفت با نظام سلطنتی تابلوهایی با شعار «پادشاه من نیست» در دست داشتند.

XS
SM
MD
LG