لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۱

فرستاده ویژه آمریکا در امور کره‌شمالی به پیونگ‌یانگ در مورد «ادامه اقدامات تنش‌زا» هشدار داد


دیدار فرستاده ویژه آمریکا در امور کره‌شمالی (چپ) و مقام کره‌جنوبی در امور صلح در شبه جزیره کره
دیدار فرستاده ویژه آمریکا در امور کره‌شمالی (چپ) و مقام کره‌جنوبی در امور صلح در شبه جزیره کره

فرستاده ویژه آمریکا در امور کره‌شمالی به پیونگ‌یانگ هشدار داد ایالات متحده و کره‌جنوبی به‌طور مشترک به اقدامات تنش‌زا و تحریک‌کننده آن کشور «پاسخ مسئولانه و قاطع» خواهند داد.

سانگ کیم، فرستاده ویژه آمریکا در امور کره‌شمالی، که برای دیداری پنج روزه راهی سئول شده است روز دوشنبه با مقامات کره‌جنوبی دیدار کرد، و ضمن هشدار به کره‌شمالی بر آمادگی برای تعامل با پیونگ‌یانگ «در هر کجا و بدون هیچ پیش شرطی» تاکید کرد.

در حالی که نگرانی‌های جهانی از آماده شدن پیونگ‌یانگ برای ادامه آزمایش سلاح‌های هسته‌ای ادامه دارد، سانگ کیم بعد از دیدار با مقامات کره‌جنوبی به خبرنگاران گفت: «بسیار مهم است که شورای امنیت سازمان ملل متحد پیامی روشن به کره‌شمالی بفرستد که ما آزمایش‌های تنش‌زای آن کشور را عادی تلقی نخواهیم کرد.»

وی همچنین گفت ایالات متحده و کره‌جنوبی بر سر «نیاز به حفظ قوی‌ترین ظرفیت ممکن مشترک بازدارندگی در شبه جزیره کره» توافق کرده‌اند.

پیونگ یانگ در نخستین روزهای فرودین با پرتاب موشک بالستیک قاره پیما، تعهدات بین‌المللی پیشین مبنی بر خوددرای از استفاده از موشک‌های دوربرد را نقض کرد. این اقدام با واکنش کاخ سفید و گروه ۷ روبرو شد.

آزمایش‌های موشکی کره شمالی باعث نگرانی همسایگان این کشور، از جمله ژاپن ، کره‌جنوبی و دیگر کشورهای جهان شده است.

روز یکشنبه این هفته نیز رسانه‌های رسمی کره شمالی خبر از آزمایش موفقیت آمیز سیستم تسلیحاتی جدید با حضور «کیم جونگ اون» رهبر این کشور دادند. کیم جونگ اون» در این آزمایش، دستوراتی هم در زمینه تقویت نیروهای رزمی اتمی صادر کرد.

پیشتر صدای آمریکا گزارش داده بود که تصاویر ماهواره‌ای تجاری در هفته‌های اخیر نشان از آماده شدن کره شمالی برای یک رژه نظامی بزرگ احتمالا در ۲۵ آوریل به مناسبت سالگرد ارتش این کشور حکایت دارد و گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که پیونگ یانگ پیشرفته‌ترین تسلیحات خود همچون موشک‌های بالستیک قاره‌پیما را در این مراسم به نمایش بگذارد.

XS
SM
MD
LG