لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۰

حمله انتحاری به مدرسه‌ای در نیجریه ۴۸ کشته برجاگذاشت


یک مهاجم انتحاری با انفجار بمب، ۴۸ دانش‌آموز مدرسه‌ای در شمال نیجریه را به کشتن داد و ۷۹ نفر دیگر را زخمی کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز از شهر پوتیسکوم، یک معلم مدرسه که شاهد انفجار بوده، گفته فرد بمبگذار لباس دانش‌آموزان را بر تن داشت و همراه دانش‌آموزان سر صف ایستاده بود.

مسئولیت انفجار روز دوشنبه در شهر پوتیسکوم در ایالت یوبه را کسی برعهده نگرفته است. ایالت یوبه در نزدیکی مرکز قدرت شورشیان اسلام‌گرای بوکو حرام قرار دارد.

مردم در محل انفجار تجمع کرده و راه دسترسی به مدرسه و بیمارستانی که در نزدیکی آن قرار دارد را بستند تا مانع از نزدیک شدن نیروهای امنیتی شوند، چون نمی‌خواستند بگذارند جریانات هفته گذشته تکرار شود. هفته قبل، در پی وقوع انفجاری که ۳۰ کشته برجاگذاشت، نیروهای امنیتی به محل انفجار رفتند و به روی مردم آتش گشودند.

یکی دیگر از معلمان مدرسه که از انفجار جان به در برده، می‌گوید حال بعضی از مجروحان وخیم است و احتمال زنده ماندنشان کم است. انتظار می‌رود آمار تلفات بسیار بالاتر از رقم اعلام شده برود.

شورشیان بوکو حرام از ماه گذشته که دولت نیجریه اعلام کرد برای آتش‌بس با آ‌ن‌ها توافق کرده و آن گروه ۲۰۰ دختر دانش‌آموز اسیر را آزاد کرده، بر شدت حملات خود افزوده‌اند. رهبر بوکو حرام توافق آتش‌بس و آزاد کردن ۲۰۰ دختر دانش‌آموز را تکذیب کرده است.

بوکو حرام در زبان هوسایی – زبان رایج در بخشی از کشورهای شرق و مرکز آفریقا – «آموزش غربی گناه است» معنی می‌دهد. اعضای بوکو حرام بارها به مدارس حمله کرده و صدها دانش‌آموز را به گروگان گرفته‌اند. بوکو حرام، که پنج سال است برای ایجاد یک حکومت اسلامی در نیجریه علیه دولت می‌جنگد، تا کنون هزاران نفر از مردم آن کشور را به کشتن داده، و بزرگترین تهدید علیه دولت نیجریه – بزرگترین صادرکننده نفت در قاره آفریقا – به شمار می‌رود.

XS
SM
MD
LG