لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۶

برگزاری زودهنگام مراسم سالگرد کشته‌شدن کیان پیرفلک در سکوت خبری و جو شدید امنیتی


برگزاری مراسم سالگرد کشته‌شدن کیان پیرفلک
برگزاری مراسم سالگرد کشته‌شدن کیان پیرفلک

یک منبع نزدیک به خانواده پیرفلک به صدای آمریکا گفت نخستین مراسم سالگرد کشته‌شدن کیان پیر‌فلک روز پنج شنبه ۱۸ آبان، یک هفته زودتر از موعد اصلی و بدون امکان اطلاع رسانی و تحت تدابیر شدید امنیتی بر سر مزار او برگزار شد.

براساس اعلام این فرد مطلع، مراسم سالگرد کشته‌شدن کیان پیرفلک همزمان با نکوداشت یاد پویا مولایی‌راد، بدون اعلام قبلی از جانب خانواده پیر‌فلک و مولائی و تحت تدابیر شدید امنیتی با حضور اهالی روستا و خانواده‌ها برگزار شد.

اطلاعات رسیده به صدای آمریکا همچنین حاکی است تعدادی از مردم به‌صورت خود‌جوش به محل برگزاری مراسم آمدند و ماموران حکومتی از ورود صدها نفر دیگر از علاقمندان به حضور در مراسم سالگرد کشته‌شدن کیان پیرفلک هم جلوگیری کردند.

گفته می‌شود با وجود ممانعت ماموران، زهرا سعیدیان‌جو خواهر میلاد سعیدیان‌جو از دیگر کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ هم در این مراسم شرکت کرده است.

به گفته این منبع موثق شمار زیادی از معلمان و دانش‌آموزان منطقه که راهی مراسم کیان بودند نیز در همان ابتدای جاده توسط نیروهای حکومتی بازگردانده و از حضور آنها بر سر مزار جلوگیری شده است.

کیان پیرفلک ساکن ایذه در استان خوزستان و متولد بیست و یکم خردادماه ۱۳۹۲ بود که شامگاه بیست و پنجم آبان‌ماه ۱۴۰۱ در جریان اعتراضات شهرستان ایذه در سن ۹ سالگی با شلیک گلوله به خودروی پدرش، کشته شد. پدرش هم توانایی حرکتی خود را دست داد و ماهها در کما به سر برد.

مادر او، ماه منیر مولایی‌راد نیز از خرداد ۱۴۰۲ و در نا‌آرامی و کشته شدن پسر عمویش پویا مولایی‌راد در مراسم سالگرد تولد کیان، به طور کامل از انظار ناپدید شد.

XS
SM
MD
LG