لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۷

بان کی مون: مدارکِ نشان دهندۀ شليک از سوی کره شمالی به کشتی کره جنوبی، بسيار محکم، و عميقاً مسأله ساز است


بان کی مون دبير کل سازمان ملل متحد می گويد مدارکی که نشان دهندۀ شليک يک اژدر از سوی کره شمالی به يک کشتی نظامی کره جنوبی در دريای زرد و کشته شدن چهل و شش ملوان آن است بسيار محکم و عميقاً مسأله ساز است.

آقای بان در کنفرانسی خبری که در مقرّ سازمان ملل متحد برگزار شد گفت او نيز در خشمی که جامعه بين الملل از اقدام کره شمالی احساس می کند شريک است و انتظار دارد زمانی که کره جنوبی اين مسأله را در شورای امنيت سازمان ملل متحد مطرح کند، اين شورا واکنش نشان دهد.

غرق شدن کشتی نظامی کره جنوبی در ششم فروردين ماه يکی از وخيم ترين فجايع نظامی برای کره جنوبی از زمان پايان جنگ دو کره به شمار می رود. يک تيم از بازرسان بين المللی هفتۀ گذشته با اعلامِ نتيجه تحقيقات خود پرتاب يک اژدر از سوی يک زيردريايی کره شمالی را علت دو تکه شدن کشتی نظامی کره جنوبی در دريای زرد و کشته شدن چهل و شش ملوان آن دانست.

دبيرکل سازمان ملل متحد می گويد اين رويداد مخصوصاً در زمانی که گفتگوهای اتمی با کره شمالی متوقف شده، اسفناک است. چين، ژاپن، روسيه، کره جنوبی و ايالات متحده آمريکا تلاش کرده اند کره شمالی را به مذاکرات اتمی بازگردانند. هرگونه تصميم از سوی پانزده کشور عضو شورای امنيت سازمان ملل متحد در رابطه با کره شمالی، احتمالاً به نتيجۀ مذاکرات ايالات متحده و چين، دو کشور برخوردار از حق وتو وابسته خواهد بود.

بان کی مون همچون رييس جمهوریِ کره جنوبی، اقدام اخيرِ حملۀ کره شمالی را تازه ترين رشته از اقدامات فتنه انگيز اين کشور خوانده است.

XS
SM
MD
LG