لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۰

دیدار و مذاکره وزیر خزانه‌داری آمریکا با مقام‌های عربستان درباره دور جدید تحریم ایران


استیو منوشن، وزیر خزانه داری آمریکا در ریاض با ولیعهد عربستان سعودی دیدار و گفتگو کرد. بخشی از این دیدارها درباره دور جدید تحریم ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران بود.

این دیدار در چارچوب همکاری دوجانبه در مبارزه با تامین مالی گروههای تروریستی و همچنین مطلع کردن متحدین منطقه ای آمریکا از اجرای دور دوم تحریمهای آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران که در آستانه آن قرار داریم، صورت پذیرفت.

وزیر خزانه داری آمریکا در این دیدار به لزوم ادامه تلاشهای مشترک در مقابله با اقدامات تروریستی، اجرای کامل تحریمها علیه جمهوری اسلامی ایران و مسائل مربوط به اقتصاد عربستان سعودی و تحولات در زمینه پرونده روزنامه نگار عربستانی به قتل رسیده روزنامه واشنگتن پست گفتگو کردند.

جزئیات زیادی از این دیدار منتشر نشده است، اما سخنگوی وزارت خزانه داری آمریکا در توئیتی نوشت که حضور آقای منوشن صرفا در قالب پیمان مشترک با عربستان سعودی و دیگر کشورهای عرب منطقه در مبارزه با تروریسم و ارائه توضیحات در آستانه اعمال دور دوم تحریمهای آمریکا علیه تهران است.

پیمان مشترک آمریکا و چند کشور عرب متحد آمریکا سال گذشته در چارچوب دیدار پرزیدنت ترامپ از عربستان سعودی و سخنرانی او برای رهبران کشورهای اسلامی راه اندازی شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان موسوم به سپا، در دیدار وزیر خزانه داری آمریکا با شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی بر اهمیت شرکت راهبردی سعودی-آمریکایی و نقش آیندۀ این شراکت مطابق چشم انداز ۲۰۳۰ سعودی اشاره کرد.

در پی به قتل رسیدن جمال خاشقجی وزیر خزانه داری از حضور در کنفرانسی که در راستای چشم انداز ۲۰۳۰ سعودی از امروز در ریاض آغاز شده، کناره گیری کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ خواستار روشن شدن همه جوانب قتل آقای خاشقجی است و تاکنون از توضیحات ارائه شده از سوی ریاض استقبال کرده است.

آقای منوشن در سفر منطقه ای تا کنون با مقامات اسرائیل و اردن نیز دیدار و گفتگو کرده است. اسرائیل از همپیمانان کلیدی آمریکا در مقابله با اقدامات برهم زننده تهران در منطقه است.

مقامات اسرائیل همواره برجام را سدی در برابر مسدود کردن تمامی مسیرهای تهران به دستیابی به تسلیحات اتمی می دانستند و از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج از آن قویا استقبال کردند.

با خروج آمریکا از برجام، تحریمهای آمریکا مجددأ اجرایی شد. هدف دور دوم تحریمهای آمریکا که از نیمه آبانماه اجرایی می شود به صفر رساندن صادرات نفت ایران است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG