لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۴

پوسترهای آیت الله خامنه ای در عراق


در حالی که نفوذ ایران در عراق در سالهای اخیر گسترش یافته، اکنون نشانه های جدیدی در این مورد به چشم می خورد. هزاران تصویر رهبر جمهوری اسلامی ایران در حالی که لبخند به لب دارد، در خیابان های کشوری نصب شده که روزگاری مردمش در جنگ هشت ساله با ایران، شرکت کرده بودند.

این موضوع بر تردیدهای گسترده در مورد استقلال عراق و استقلال جمعیت مسلمان شیعه این کشور از ایران ، مهر تایید می زند. همزمان با عقب نشینی نیروهای ایالات متحده از عراق، ایران به قدرتمندترین کشور شیعه منطقه بدل شده است.

پوسترهای آیت الله علی خامنه ای اولین بار در ماه اوت و در حداقل شش محله شیعه نشین بغداد و نیز در سراسر مناطق جنوبی عراق که اکثریت مردم آن ها شیعه هستند، دیده شد. این پوسترها به عنوان بخشی از مراسم بزرگداشت روز قدس نصب شدند و از آن زمان تاکنون به طور قابل توجهی افزایش بافته اند .

عاصم سلمان، مسلمان شیعه ٤٤ ساله و صاحب قهوه خانه ای در بغداد می گوید «مقامات باید این پوسترها را جمع کنند، این عکس ها خون ما را به جوش می آورند».

پوسترهای آقای خامنه ای در بصره، واقع در ٥٥٠ کیلومتری جنوب پایتخت، نزدیک جعبه های کمک های خیریه ای نصب شده اند که روی آن ها کلماتی به دو زبان فارسی و عربی نوشته شده است.

یک مقام بلندپایه دولت در بغداد می گوید کارگران شهرداری از ترس اقدام تلافی جویانه نیروهای وفادار به ایران، نمی توانند این پوسترها را پایین بیاورند. این مقام ارشد دولت نیز برای حفظ امنیتش از ذکر نام خود خودداری کرد.

گروه اصحاب الحق، یکی از این گروه های شبه نظامی است که به برپا کردن کارزار پوسترها و تصاویر خامنه ای افتخار می کند. این گروه قصد دارد تلاش های یک دهه گذشته ایالات متحده برای استقرار دموکراسی به شیوه غربی در عراق را خنثی کند.

شیخ علی الزیدی، یک مقام ارشد این گروه شبه نظامی می گوید آن ها حدود ٢٠ هزار پوستر خامنه ای را در سراسر عراق توزیع کرده اند. او گفت خامنه ای «از حمایت مردمی در سراسر جهان»، از جمله در عراق برخوردار است و افکار عمومی نقش او «در مقام یک رهبر سیاسی و مذهبی را می ستایند».

گروه اصحاب الحق سال گذشته و پیش از عقب نشینی نیروهای آمریکایی از عراق، حمله های مرگباری علیه نیروهای ایالات متحده اجرا کرد. این گروه طی ماه جاری، به عنوان اقدام تلافی جویانه علیه پخش فیلم اهانت آمیز به پیامبر اسلام، منافع ایالات متحده در عراق را تهدید کرد.

بر پایه ارزیابی مقامات اطلاعاتی عراق و ایالات متحده، ایران هر ماه انواع سلاح و پول نقد به ارزش حدود ٥ میلیون دلار برای این گروه شبه نظامی ارسال می کند. مقامات معتقدند که تعداد نیروهای شبه نظامی اصحاب الحق کمتر از هزار نفر است و رهبران آن ها در ایران زندگی می کنند.

تنش های بین عراق و ایران که بیشتر در جنگ هشت ساله بین دو کشور ریشه دارد، هرگز به طور کامل از میان نرفته اند. بیش از نیم میلیون نفر در این جنگ کشته شدند. اما ایران پس از سقوط صدام حسین از قدرت در سال ٢٠٠٣ مناسبات خود با شیعیان این کشور را ترمیم کرد و از برخی جهات حتی به عقب نشینی نیروهای ایالات متحده از عراق سرعت بخشید.

ایران با تامین سلاح، آموزش و ارسال میلیون ها دلار کمک مالی از حداقل سه گروه شبه نظامی شیعه در عراق حمایت کرده است. پیمان های بازرگانی چندین میلیارد دلاری بین تهران و بغداد منعقد شده اند و ایران حداقل دو بانک در عراق افتتاح کرده است که در فهرست سیاه ایالات متحده قرار دارند.

مناسبات مذهبی بین دو کشور نیز با اعزام روزانه هزاران زائر ایرانی برای بازدید از شهرهای مقدس عراق، از جمله نجف احیا شده است. استفاده از واحد پول ریال ایران، حتی به اندازه دینار عراقی در شهر نجف معمول است و بسیاری از مردم فارسی را خوب می فهمند.

پوسترهای آیت الله علی خامنه ای می تواند انعکاس دهنده اعمال نفوذ برخی از گروه های شیعه برای استقرار یک نظام آخوندی به سبک ایران باشد. این باور قوی وجود دارد که تهران تلاش می کند محمود هاشمی شاهرودی، رییس سابق قوه قضاییه ایران، را جانشین آیت الله علی سیستانی ٨١ ساله و رهبر روحانی شیعه این کشور کند.

علی سیستانی با نقش سیاسی و دخالت رسمی نهادها و مقامات مذهبی عراق مخالف است، اما شاهرودی بخشی از نظام ولایت فقیه و حاکمیت روحانیون ایران است. با این وجود پیروان سنی و کردهای عراق هیچ علاقه ای به مذهب و سیاست شیعیان نشان نمی دهند.

رهبران سیاسی عراق، از زمان سقوط حکومت سنی صدام حسین در پی تقویت و بازسازی مناسبات خود با ایران بوده اند و ایران نیز به این امر تمایل نشان داده است. بسیاری از شیعیان عراق در طی حکومت صدام در ایران پناه جستند و برخی هم اکنون پست های کلیدی دولتی دارند.

تهران از گسترش نفوذ خود در عراق ابایی نداشته است. مقتدی صدر، روحانی شیعه تندرو به اصرار ایران، اما با اکراه پذیرفت تا از نوری المالکی، دشمن دیرینه خود حمایت سیاسی کند و این حمایت سبب شد او در سال ٢٠١٠ و شکست در انتخابات سراسری عراق، در مسند نخست وزیری ابقا شود.

از سویی دیگر، نوری المالکی نیز سال گذشته در اقدامی متقابل، حمله های نظامی ایران به مواضع کردهای شمال عراق را نادیده گرفت. دولت همچنین اجرای احکام بازداشت شبه نظامیان تحت حمایت نیروهای ایرانی و حامیان مالی مقتدی صدر را لغو کرده است.
با این وجود، حتی برخی از شیعیان عراق به شدت از حفظ ملی گرایی عراقی و هویت عربی خود حمایت می کنند.

علی الدباغ، سخنگوی دولت عراق توزیع پوسترهای خامنه ای را محکوم کرده و گفته است این تصاویر می توانند باعث ناآرامی سیاسی در کشوری شوند که هم اکنون نیز ثبات سیاسی ندارد.

او گفته است «این پوسترها اختلافات جدیدی در نظام سیاسی عراق پدید می آورند و احتمال دارد پیامدهای منفی داشته باشند. دولت های محلی باید با چنین شرایطی برخورد کنند».

حمید المطلق، یکی از نمایندگان سرشناس مجلس عراق کارزار توزیع پوسترهای خامنه ای را به باد انتقاد شدید گرفته و گفته است این کارزار نمایانگر تلاش ایران برای اعمال نفوذ در عراق است. رعاد عبدالرحمان، کارمند دولت نیز می گوید نصب این پوسترها ثابت می کند که عراق به «طور کامل به دست نشانده ایران» تبدیل شده است.

عبدالرحمان ضمن اشاره به پوسترهای صدام حسین و مجسمه های رئیس جمهوری پیشین که در بغداد و در سراسر کشور نصب می شدند، گفت «ما در گذشته با نصب پوسترهای دیکتاتور عرب مقابله می کردیم، اما امروز تصاویر دیکتاتور ایران جانشین آن شده است».

برگرفته از خبرگزاری آسوشیتدپرس
XS
SM
MD
LG