لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۲

خامنه ای: با آمريکا مذاکره می کنيم فقط اگر تحريم ها و تهديدهای عليه ايران را کنار بگذارد


رهبر جمهوری اسلامی ایران می گويد ايران با آمريکا مذاکره نخواهد کرد. وی همچنين گفت درصورت حمله به ايران، ميدان مقابله فقط منطقه نخواهد بود. آيت الله خامنه ای هشدار داد ايران به سبک خود به هر فشاری پاسخ خواهد داد.

آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، می گويد ايران تنها در صورتی با آمريکا مذاکره خواهد کرد که ايالات متحده به گفته او، تحريم ها و تهديدهای عليه ايران را کنار بگذارد. آيت الله خامنه ای روز چهارشنبه به مسؤلان ارشد دولتی گفت محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری، و ديگران به درستی می گويند که ايران حاضر به مذاکره بر سربرنامه اتمی خود می باشد. اما وی در سخنان خود تاکيد کرد که ايران با آمريکا هيچ گفتگويی نخواهد داشت.

رهبر جمهوری اسلامی همچنين احتمال حمله به ايران را کم ارزيابی کرد و گفت «بعيد است آنها اين حماقت را انجام دهند اما بدانند اگر اين تهديد عملی شود ميدان مقابله ملت ايران فقط منطقه نخواهد بود بلکه اين مقابله، ميدان گسترده تری خواهد داشت.» آيت الله خامنه ای در ديدار خود با مسؤلان کشور افزود «آمريکايی ها بدانند جمهوری اسلامی زير بار هيچ فشاری نخواهد رفت و به سبک خود به هر فشاری پاسخ خواهد داد.»

تهديد رهبر ايران در رابطه با حمله احتمالی در حالی صورت می گيرد که پيش تر علی اکبر صالحی، رئيس سازمان انرژی اتمی ايران، نيز حمله به نيروگاه هسته ای بوشهر را يک جرم بين المللی خوانده و تاکيد کرده بود تبعات چنين حمله ای فقط متوجه ايران نخواهد بود بلکه تبعات جهانی خواهد شد.

نيروگاه بوشهر، نخستين نيروگاه هسته ای ايران، که با تأخيری چند دهه ای تکميل شده است قرار است روز ۳۰ مرداد ماه افتتاح شود. آمريکا و اسراييل که ايران را به تلاش برای دستيابی به سلاح هسته ای متهم می کنند هيچگاه توسل به گزينه نظامی برای مقابله با برنامه هسته ای ايران را رد نکرده اند. اين در حالی است که ايران تأکيد دارد برنامه هسته ای کشور تنها با مقاصد صلح آميز، دنبال می شود.

جان بولتن، نماينده پيشين آمريکا در سازمان ملل متحد، روز دوشنبه گفت اسراييل ۸ روز مهلت دارد به تأسيسات هسته ای بوشهر حمله و از آغاز به کار نيروگاه هسته ای ايران جلوگيری کند.

به گفته مقام ها، ايران اقدام های دفاعی خود برای محافظت از نيروگاه بوشهر را تقويت کرده است. بنا به گزارش ها روز سه شنبه يک هواپيمای نيروی هوايی ايران در بوشهر سقوط کرد. ايران اعلام کرده است به زودی از نخستين هواپيمای بدون سرنشين برد بلند خود رونمايی خواهد کرد. سردار احمد وحيدی، وزير دفاع ايران، روز سه شنبه اعلام کرد رونمايی از نخستين هواپيمای بدون سرنشين جت برد بلند ايران به نام «کرار» روز ۳۱ مرداد صورت خواهد گرفت.

شورای امنيت سازمان ملل متحد، آمريکا و اتحاديه اروپا، به دليل ادامه فعاليت های بحث برانگيز اتمی جمهوری اسلامی، تحريم های شديدتری را عليه ايران تصويب کردند. اوايل ماه جاری ميلادی نيز، درياسالار مايک مولن، مقام ارشد نيروهای نظامی آمريکا، گفت که ايالات متحده طرحی برای حمله به ايران جهت جلوگيری از دستيابی جمهوری اسلامی به تسليحات اتمی دارد. اما در عين حال ابراز اميدواری کرد که آمريکا نيازی به استفاده از اين گزينه نداشته باشد.

XS
SM
MD
LG