لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۸

تاکید آیت الله خامنه ای بر تاکتیک «نرمش قهرمانانه»


آیت الله خامنه ای می گوید از «حرکت های صحیح دیپلماتیک» با کشورهای دیگر استقبال می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اظهارات اخیر رهبر جمهوری اسلامی ایران - که در جلسه روز سه شنبه او با فرماندهان سپاه پاسداران ایراد شد - می تواند به عنوان علامت تایید عالی ترین مقام تصمیم گیری ایران نسبت به حسن روحانی، در ارتباط با قدرت های جهان تعبیر شود. آقای روحانی قرار است اواخر ماه جاری میلادی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک حضور یابد.

آقای خامنه ای در سخنان اخیرش گفت: «با مسئله ای که سالهای پیش نرمش قهرمانانه خواندم موافقم چرا که این حرکت در مواقعی بسیار خوب و لازم است اما با پایبندی به یک شرط اصلی.» به گفته او فهم ماهیت واقعی و هدف طرف مقابل شرط این تاکتیک است: «یک کشتی گیر فنی نیز برخی مواقع بدلیل فنی نرمش نشان می دهد اما فراموش نمی کند که حریفش کیست و هدف اصلی او چیست؟»

حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه جانشین محمود احمدی نژاد شد. او وعده داده که روابط ایران با غرب را بهبود بخشد و با تحریم های بین المللی اقتصادی علیه ایران مقابله کند. کشورهای غربی به برنامه اتمی ایران مشکوکند و می گویند ایران مخفیانه در تلاش برای تولید سلاح اتمی است و برای بازداشتن ایران از ادامه این راه، تحریم های اقتصادی سنگینی را بر تهران اعمال کرده اند.
ایران می گوید برنامه های اتمی اش با اهداف صلح آمیز و برای تولید انرژی است.

حسن روحانی در سفر یک هفته ای خود به نیویورک در اواخر سپتامبر، قرار است با کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ملاقات کند. خانم اشتون نماینده پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان (موسوم به کشورهای٥+١) در مذاکرات اتمی با ایران است. او قرار است در نیویورک با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ملاقات کند.
XS
SM
MD
LG