لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۹

انتصاب مروج طب سنتی و متهم به «سرقت علمی» در شورای عالی انقلاب فرهنگی


عبدالحسین خسروپناه
عبدالحسین خسروپناه

انتصاب یک روحانی نزدیک به علی خامنه‌ای به سمت دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی توجه‌ها را به اظهارات و مواضع جنجالی او در سال‌های گذشته جلب کرده است.

عبدالحسین خسروپناه‌ که ریاست مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران را برعهده داشت با حکم ابراهیم رئیسی و تأیید علی خامنه‌ای به دبیری شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. خسروپناه جانشین سعیدرضا عاملی شده است که تلویحا با ادامه فعالیت گشت ارشاد مخالفت کرده و گفته بود ایجاد گشت ارشاد مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست.

خسروپناه در یکی از تازه‌ترین اظهارنظرهای خود در مورد اتهام محاربه برای معترضان و صدور احکام اعدام برای آنها با اشاره به آیه ۳۳ سوره مائده گفته است: «مجازات افراد شروری که با خدا و رسولش محاربه کنند این است که به تناسب جرمشان و بدون رحم، آنها را بکشند یا به صلابه بکشند یا چهار انگشت دست راست و چهار انگشت پای چپشان را قطع کنند یا از شهرشان تبعیدشان کنند.»

او همچنین یک کتاب دو‌جلدی در مورد «منظومه فکری» خامنه‌ای نوشته است.

خسروپناه در رابطه با حجاب نیز به خبرگزاری فارس گفته بود که پیش از انقلاب، از بالکن مغازه پدرش با تیروکمان به «پاهای لخت زنان بدحجاب» می‌زده است، ولی به توصیه پدرش که گفته بود اگر ضربه‌ای بخورند «شرعا» ضامن است تصمیم گرفت روی آنها آب بریزد.

یکی دیگر از مشهورترین اظهارات خسروپناه، ادعای او در مورد کرونا است. او گفته بود که سه بار کرونا گرفته و با داروی امام رضا و امام کاظم بهبود پیدا کرده است. او گفته بود به هر فردی با مشکل ریوی یا شیمیایی که دارو را توصیه کرده است تقریبا در «همه موارد» جواب داده است.

او همچنین گفته بود «درمان طب سنتی سینوی در کلینیک‌های دانشکده‌های طب سنتی به خوبی پاسخ داده و عوارض واکسن را هم ندارند» و «کم‌اثر بودن» واکسنی مثل فایزر با شواهد علمی ثابت شده است.

اظهارات غیرعلمی خسروپناه انتقاد بسیاری از پزشکان و فعالان حوزه درمان را به همراه داشته است.

خسروپناه از مؤسسه امام صادق مدرک دکترای کلام اسلامی دریافت کرده است. هرچند این مورد نیز جای سوال دارد و از طرف گروهی از دانش‌آموختگان مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران مورد تردید قرار گرفته است.

خسروپناه که معاونت علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی را برعهده داشت از «افت» وضعیت علم در دانشگاه‌ها نیز انتقاد کرده و گفته بود: «دانشجویانی داریم که در رشته‌های مختلف پی‌اچ‌دی گرفته‌اند ولی سواد لیسانس را ندارند.»

او که چندین کتاب تألیف کرده به تقلب علمی هم متهم شده است.

حسین خداپرست، عضو هیأت علمی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، در مقاله‏‌ای تحت عنوان «انتحال را بود آیا که عیاری گیرند» به مواردی از جمله سرقت علمی خسروپناه از کتاب «جاودانگی» رضا اکبری، استاد دانشگاه امام صادق، و همچنین بازنشر مطالبی از آثار قبلی خودش در سیاقی جدید اشاره کرده است.

شورای عالی انقلاب فرهنگی یک نهاد حکومتی به ریاست رئیس‌جمهوری است که در آذر سال ۱۳۶۳ به دستور روح‌ الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، بنا نهاده شد.

خمینی وظیفه این شورا را «خروج از فرهنگ بدآموز غرب» و «جایگزین شدن فرهنگ آموزنده اسلامی، ملی و انقلاب فرهنگی در تمام زمینه‌ها» اعلام کرده بود.

XS
SM
MD
LG