لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۱

آیت الله خامنه ای همچنان معترضان را «فتنه گر» و «بیمار» می داند


همزمان با درخواست برخی از اصلاح طلبان در ایران برای برگزاری انتخابات آزاد، آیت الله خامنه ای ضمن نادیده گرفتن این درخواست ها، اعتراض به نتایج انتخابات گذشته را یک بیماری عنوان کرده که به گفته وی با حضور مردم دفع شده است.

آیت الله علی خامنه ای ، در دیدار با گروهی از محافظه کاران که در ستاد بزرگداشت حماسه نهم دی گرد آمده اند، باردیگر اعتراضات سال ۸۸ به نتیجه انتخابات را فتنه نامید و گفت:«این فتنه، صرفا منحصر به حضور عده ای افراد در خیابان ها نبود، بلکه ناشی از یک بیماری بود که با اقدامات سیاسی و امنیتی قابل دفع شدن نبود، و به یک حضور عظیم مردمی نیاز داشت، که چنین هم شد.»

این اولین بار نیست که رهبر جمهوری اسلامی معترضان را «بیمار» یا به صفاتی مشابه می نامد. مهرماه سال گذشته، او معترضان را «میکروب سیاسی» خطاب کرد و گفت نظام در برابر آنها «واکسینه» شده است. البته کمی بعد دفتر آیت الله خامنه ای با انتشار مقاله ای اظهارات او را به این ترتیب اصلاح کرد که «همه معترضان و منتقدان میکروب سیاسی» نیستند.

تاج زاده می گوید مسئولیت عواقب برگزاری انتخابات «فرمایشی» بر عهده خامنه ای است
تاج زاده می گوید مسئولیت عواقب برگزاری انتخابات «فرمایشی» بر عهده خامنه ای است

بعد از این اصلاحیه، در روز سه شنبه ۲۲ آذر، آقای خامنه ای در دیدار با هیاتی که خود را ستاد بزرگداشت حماسه نهم دی می نامد، باز مخالفان را بیمار خطاب کرده است.

اظهارات آقای خامنه ای دو روز بعد از هشدار مصطفی تاج زاده ، معاون سیاسی وزارت کشور دولت خاتمی بیان شده است.

آقای تاجزاده با تاکید بر اینکه شرایط انتخابات آزاد فراهم نشده، مسئولیت عواقب برگزاری انتخابات «فرمایشی» را به عهده شخص آیت الله خامنه ای دانست و گفت وی باید در برابر ملت، تاریخ و آیندگان پاسخگو باشد.

یک مناسبت دولتی

بعد از افزایش تنش بین ماموران و معترضان در عاشورای سال ۸۸، هواداران جمهوری اسلامی تجمعی اعتراضی نهم دی را در تهران برگزار کردند. در این تجمع احمد اعلم الهدی، امام جمعه مشهد در سخنانی ولایت فقیه را حاصل قطره قطره خون کسانی دانست که «با سینه ی خشک جلوی گوله داغ رفتند» و کسانی که به اصل ولایت فقیه توهین می کنند را «یک مشت بزغاله و گوساله» نامید.

رسانه های دولتی این تجمع را میلیونی و خودجوش دانستند اما مخالفان آن را یک راهپیمایی حکومتی عنوان کردند. بعد از این تجمع بود که حکومت جمهوری اسلامی بر شدت سرکوب هرگونه اعتراض افزود و حتی وقتی ۲۵ بهمن موسوی و کروبی خواستار راهپیمایی در حمایت از جنبش های آزادی خواهی در خاورمیانه و شمال آفریقا شدند، با واکنش شدید ماموران امنیتی و نظامی روبرو شدند.

انعطاف ناپذیر

دفاع رهبر جمهوری اسلامی از تظاهرات نهم دی، از سوی برخی به عنوان انعطاف ناپذیری آیت الله خامنه ای در برابر مخالفان دولت در فاصله کمتر از سه ماه مانده به انتخابات، تعبیر شده است.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به انتخابات گذشته ، ده ماه است که در حصر خانگی بسر می برند و تاکنون نشانه ای برای حضور آنها و حامیان شان در انتخابات وجود ندارد.

کمتر از ده روز پیش، محمدرضا مهدوی کنی، رئيس مجلس خبرگان رهبری با نقل قول از رهبر جمهوری اسلامی ، شرط حضور اصلاح طلبان در انتخابات را «اقرار به اشتباه» اعلام کرد.

شرطی که با واکنش منفی مخالفان دولت مواجه شد. از جمله، محمد موسوی خوئینی ها از رهبران جناح اصلاح طلب گفت فرصت حضور اصلاح طلبان در انتخابات آینده مجلس تمام شده است.

پیش از این، محمد خاتمی رئیس جمهوری پیشین ایران هم شرکت اصلاح طلبان در انتخابات را به تحقق شروطی ازجمله رفع حصر خانگی از ميرحسين موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، آزادی زندانيان سياسی و آزادی فعاليت احزاب و مطبوعات مشروط کرده بود.

قرار است از سوم دی ، ثبت نام داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس در ایران آغاز شود.

XS
SM
MD
LG