لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۷

جان کری: آمریکا و چین در مورد مسائل اقلیمی به «توافق‌هایی» دست یافته‌اند


یک کارگر در معدن زغال‌ سنگ در شرق چین (آرشیو)
یک کارگر در معدن زغال‌ سنگ در شرق چین (آرشیو)

جان کری، نماینده ویژه رئیس‌جمهوری ایالات متحده در امور اقلیمی، می‌گوید که مذاکرات این هفته او با همتای چینی‌اش به «برخی توافق‌ها» در مورد مسائل آب و هوایی منجر شده است.

کربی می‌گوید که دستیابی به این توافق‌ها او را نسبت به نشست اقلیمی سازمان ملل که قرار است اواسط آذر در دبی برگزار شود، خوش‌بین می‌کند.

جان کری روز جمعه ۱۹ آبان در سخنانی در مجمع جهانی اقتصاد بلومبرگ در سنگاپور گفت که در این هفته چهار روز در کالیفرنیا با ژی ژنهوا، نماینده ویژه چین در امور اقلیمی، دیدار کرده است.

او گفت‌وگوهای‌شان را «موفقیت‌آمیز» توصیف کرد و بدون ارائه جزئیات بیشتر، گفت که آنها به «توافق‌هایی در مورد کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و جهتی که باید طی کنیم» دست یافته‌اند.

کری با ابراز امیدواری از این بابت، افزود که جزئیات این توافق‌ها به زودی منتشر خواهد شد.

جان کری، نماینده ویژه رئیس‌جمهوری ایالات متحده در امور اقلیم )hvad,(
جان کری، نماینده ویژه رئیس‌جمهوری ایالات متحده در امور اقلیم )hvad,(

کنفرانس اقلیمی سازمان ملل متحد که با نام «سی‌اُ‌پی۲۸» شناخته می‌شود، قرار است اواسط آذر برگزار شود.

کری گفت که بر اساس توافق‌نامه پاریس که در سال ۱۳۹۴ حاصل شد، هدف آنها «گسترش فرصت‌ها برای زنده نگه داشتن [تعهد] ۱.۵ درجه است.»

هدف توافق پاریس که حدود ۲۰۰ کشور آن را امضا کرده‌اند، محدود کردن میزان افزایش دمای کره زمین به حداکثر ۱.۵ درجه سانتیگراد است.

هرگونه توافق بین ایالات متحده و چین - دو کشوری که از بزرگترین آلوده‌کننده جهان هستند - برای موفقیت این کنفرانس مهم و اساسی است.

نماینده ایالات متحده در امور اقلیمی گفت که استفاده از سوخت‌های فسیلی، به ویژه زغال‌سنگ، احتمالاً بخش اصلی مذاکرات در کنفرانس سازمان ملل خواهد بود.

چین بزرگترین مصرف‌کننده سوخت‌های فسیلی در جهان است. این کشور بزرگ آسیایی برای تولید انرژی عمدتاً به زغال سنگ متکی است.

به گزارش رویترز، ژی ژنهوا، نماینده ویژه چین در امور آب‌و‌هوایی، شهریور گذشته در یک مجمع دیپلماتیک اقلیمی گفته بود که حذف تدریجی سوخت‌های فسیلی برای چین «غیر واقع‌بینانه» است.

منابع: رویترز، خبرگزاری فرانسه

XS
SM
MD
LG