لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۰

ویلیام هیگ خواستار پاسخ محکم به سوریه شد


روز دوشنبه جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در دیدار با ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا از وخامت اوضاع در سوریه سخن گفت و افزود که شرایط در سوریه تحت اداره اسد، وخیم تر هم خواهد شد. آقای کری در ادامه گفت که اگر بشار اسد سلاح های شیمیایی را که در دست دارد، تحویل می داد، نگرانی کمتر می شد اما چنین امری محقق نخواهد شد و از این روی، وخامت شرایط بحرانی در سوریه ادامه خواهد یافت.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا می گوید باید در واکنش به کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه، پاسخی قاطع به این کشور داده شود. پیشتر پارلمان بریتانیا به عدم مشارکت این کشور به عملیات نظامی علیه دولت سوریه رای داده بود.

وزیر خارجه بریتانیا روز یکشنبه گفت «کاربرد سلاح شیمیایی در قرن ۲۱ اهریمنی است که باید در مقابلش بایستیم.» او همچنین گفت از حمله احتمالی هوایی آمریکا علیه رژیم اسد حمایت می کند.

ویلیام هیگ گفت مقصود آمریکا از «پاسخ نظامی محدود و متناسب با استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه است تا از کاربرد دوباره آن جلوگیری شود.»

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا پس از دیدار با سران اتحادیه عرب در پاریس در روز یکشنبه، عازم لندن می شود. او می گوید حمایت بین المللی برای مجازات حاکمیت سوریه به خاطر انجام حمله شیمیایی در حال افزایش است. او این سخنان را در کنفرانس خبری مشترک روز شنبه با لورن فابیوس، وزیر خارجه فرانسه در پاریس ایراد کرد. او پیشتر در راستای تلاش برای جلب حمایت از اقدام نظامی علیه سوریه، در لیتوانی با وزیران خارجه اتحادیه اروپا صحبت کرده بود.

پس از این دیدار، کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار «پاسخ روشن و قوی» به حمله شیمیایی در سوریه شد اما اشاره ای به اقدام نظامی نکرد.

خانم اشتون گفت اتحادیه اروپا می خواهد که سازمان ملل متحد پاسخ سوریه را بدهد. او گفت هرگونه واکنش به دمشق باید تا زمان انتشار یافته های بازرسان آن سازمان به تعویق افتد.

XS
SM
MD
LG