لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۷

کری می گوید به تجدید مذاکرات صلح خوشبین است
جان کری وزیرامور خارجه آمریکا می گوید یقین دارد مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینیان بزودی ازسرگرفته خواهد شد.

به گزارش رویترز، کری روز چهارشنبه دریک کنفرانس خبری در امان گفت «ما قادر شده ایم شکاف های بین دو طرف را کاهش دهیم و همچنان امیدوار هستیم آنها بزودی بتوانند پشت یک میز بنشینند.»

کری همچنین اظهار داشت لازم است اسرائیل طرح صلح را که اتحادیه عرب در سال 2002 پیشنهاد کرد جدی تر بررسی کند.

طرح، که عربستان سعودی در اجلاس سران اتحادیه عرب در بیروت ارائه داد، شناسایی کامل اسرائیل را پیشنهاد می کند، فقط به این شرط که تمام سرزمین هایی را که در 1967 خاورمیانه تصرف کرد رها سازد و یک راه حل عادلانه برای مشکل آوارگان فلسطینی را بپذیرد.

کری، که از زمان انتخاب به عنوان وزیر امور خارجه برای ششمین باربه منطفه سفر کرده، آغاز دوباره مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینیان را یکی از ارجحیت های خود اعلام کرده است.

پیشتر در روز چهارشنبه، کری با رییس اتحادیه عرب و نمایندگان کشورهایی عرب که از یک برنامه صلح فراگیر پشتیبانی می کنند ملاقات کرد. آنها همچنین درباره تنش در مصر و بحران در سوریه بحث کردند.

کری امکان دیداراز یک اردوگاه آوارگان سوری در اردن را ، پیش ازپایان سفرش، بررسی می کند. اگر این دیدار انجام گیرد، وی ارشدترین مقام امریکایی خواهد بود که تاکنون از اردوگاه آوارگان سوری دیدار کرده است. این آوارگان برای کشورهای همسایه سوریه چون اردن باعث مشکلاتی شده اند.

رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی در پی ملاقات با کری در روز سه شنبه گفت با اسرائیل تا وقتی شهرک سازی در کرانه باختری و اورشلیم شرقی را متوقف نسازد مذاکره نخواهد کرد.

دراین میان، بنیامین نتانیاهو نخست وزیراسرائیل روز سه شنبه از دستور العمل اتحادیه اروپا که کشورهای عضو را از کمک به تامین هزینه ساختن شهرک ها درسرزمین های فلسطینی ممنوع می سازد انتقاد کرد.

ناتانیاهو که در جلسه اضطراری دولت شرکت کرده بود گفت هیچگونه «حکم خارجی» درباره مرزهای کشور را نمی پذیرد و افزود تصمیم گیری درباره سرزمین اسرائیل فقط با گفتگوی مستقیم با فلسطینیان امکان دارد.

مقامهای فلسطینی از دستورالعمل اتحادیه اروپا استقبال کردند. آنها معتقدند مرزهای آینده میان دو کشور باید مرزهایی باشد که قبل از جنگ شش روزه اعراب با اسرائیل وجود داشته است.
XS
SM
MD
LG