لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۵

جان کری با رهبران اسرائیلی و فلسطینی دیدار می کند


جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا در حال ادامه مذاکرات با رهبران اسرائیلی و فلسطینی است. او امیدوار است بتواند به زودی به یک توافق در مورد چارچوب پیمان صلح خاورمیانه برسد.

جان کری روز جمعه با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل بار دیگر دیدار می کند و سپس راهی کرانه باختری می شود تا با محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی گفتگو کند.

وزیر امورخارجه آمریکا پس از دیدار با بنیامین نتانیاهو، در روز پنجشنبه گفت او نسبت به رسیدن به توافقی که بتواند فاصله ها بین دو طرف را روشن کند و پلی بین آنها بزند، خوشبین است.
آقای کری گفت چارچوب پیمان صلح خاورمیانه یک پیشرفت مهمی خواهد بود، هر چند که نسبت به هدف رسیدن به یک پیمان فراگیر صلح تا ماه آوریل، بلند پروازی کمتری است.
این دهمین سفر آقای کری به اسرائیل و مناطق فلسطینی از ماه مارس گذشته است. سفر او پس از آن انجام می شود که اسرائیلی ها و فلسطینی ها یک دیگر را به کارشکنی در رسیدن به راه حل تشکیل دو کشور متهم می کنند. این راه حل قرار است به دهه ها درگیری میان دو طرف پایان دهد.

نتانیاهو تعهد فلسطینی ها را نسبت به صلح به پرسش کشید و آنها را متهم کرد که اسرائیل را به عنوان کشور یهود به رسمیت نمی شناسند و «از تروریست ها به عنوان قهرمان استقبال می کنند.»
اشاره او به آزادی اخیر زندانیان فلسطینی از زندان های اسرائیل است که در کرانه باختری مورد استقبال شدید قرار گرفتند. آزادی این افراد بخشی از روند صلح است.
در همین حال، محمد عباس نیز از ساخت و ساز های اسرائیلی ها در کرانه باختری شکایت کرد و گفت اسرائیل سعی دارد زمین هایی که بخشی از کشور آینده فلسطینی خواهد بود را بگیرد.
مسوولان اسرائیلی گفته اند به زودی ساخت ۱۴۰۰ واحد جدید مسکونی را اعلام می کنند. بسیاری می گویند این اقدام با آزادی زندانی های فلسطینی هماهنگ شده تا از خشم داخل اسرائیل نسبت به آزاد کردن زندانیان بکاهد.

آمریکا ساخت و ساز ها را نامشروع و مضر برای صلح خوانده است.
همچنین در مورد پیشنهاد های امنیتی برای مرز کرانه باختری با اردن اختلاف وجود دارد.

اسرائیل خواهان نگه داشتن نیرو در آن مرز است، و می گوید این اقدام برای امنیتش لازم است. فلسطینی ها می گویند این اقدام ناقض حاکمیت آنها بر کشور آینده فلسطینی خواهند بود.
سرنوشت اورشلیم، حق بازگشت آوارگان فلسطینی و مسائل مرزی از دیگر موارد اختلافی است.

حتی با وجود رسیدن به توافق میان تشکیلات خودگردان فلسطینی و اسرائیل، مسئله غزه که تحت کنترل حماس است، روشن نیست.
XS
SM
MD
LG