لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۴

اسرائیل گروه دیگری از زندانیان فلسطینی را آزاد کرد


محمود عباس رهبر فلسطینیان به زندانیانی که روز سه شنبه آزاد شدند، خوشامد می گوید - رام الله، ۳۱ دسامبر ۲۰۱۳
محمود عباس رهبر فلسطینیان به زندانیانی که روز سه شنبه آزاد شدند، خوشامد می گوید - رام الله، ۳۱ دسامبر ۲۰۱۳

بعضی از افرادی که در آخرین روز سال میلادی آزاد شدند، نزدیک به سی سال در اسرائیل زندانی بودند.

در توافقی به منظور ازسرگیری گفتگوهای صلح میان اسرائیل و فلسطینیان، اسرائیل ۲۶ فلسطینی دیگر را – که به جرم حملات مرگبار به شهروندان اسرائیلی زندانی شده بودند – آزاد کرد.
روز سه شنبه گروههایی از فلسطینیان در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه، پرچم به دست و با هلهله به پیشواز افراد آزاد شده رفتند.
در رام الله، محمود عباس و دیگر مقامات فلسطینی به زندانیان آزاد شده خوشآمد گفتند. آقای عباس گفت برای آزادسازی شمار بیشتری از زندانیان تلاش خواهد کرد: «تا زمانی که تمامی زندانیان فلسطینی آزاد نشوند، توافق نهایی صلح با اسرائیل را امضا نمی کنیم.»
اسکات باب خبرنگار صدای آمریکا که در رام الله با تعدادی از آزادشدگان گفتگو کرده می گوید:
«هریک از زندانیان آزاد شده، در خانه یا یک مرکز اجتماعی نشسته و پذیرای دوستان و مهمانان و افرادی است که بیست – سی سال چشم به راهش بوده اند. خیلی تأثر انگیز است. البته برای افراد آزاد شده هم بعد از این همه سال، همه چیز عوض شده. آنها هم باید خود را با شرایط جدید وفق بدهند.»
خانواده قربانیان اسرائیلی در برابر دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، و خانه یکی از آزاد شدگان در شرق اورشلیم دست به اعتراض زدند.
آزادی این دسته از زندانیان فلسطینی، خشم بسیاری از اسرائیلی ها، از جمله بعضی از اعضای کابینه آقای نتانیاهو را برانگیخته است.
این سومین گروه از چهار گروه زندانیانی است که طبق توافق با اسرائیل قرار بود آزاد شوند. تعداد کل زندانیانی که در نهایت آزاد خواهند شد ۱۰۴ نفر است.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا این هفته به خاورمیانه سفر خواهد کرد تا به گفته وزارت امور خارجه، چهارچوبی برای گفتگوهای نهایی میان اسرائیل و فلسطینیان ارائه کند.
گفتگوها میان اسرائیل و فلسطین پس از یک وقفه سه ساله، در تیر ماه از سر گرفته شد. اسرائیل با آزادسازی زندانیان موافقت کرد؛ و فلسطینیان از درخواست توقف شهرک سازی تا پیش از گفتگوها بر سر وضعیت نهایی دست کشیدند.
آقای کری روز چهارشنبه واشنگتن را به مقصد اورشلیم ترک می کند و پس از آن راهی رام الله خواهد شد. وزیر خارجه آمریکا توافق صلح خاورمیانه را یکی از هدف های اولیه سیاست خارجی اش قرار داده است. وی در سال جاری میلادی - که امروز به پایان می رسد - بارها به منطقه سفر کرده است.
XS
SM
MD
LG