لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۴

جان کری: خروج از برجام امنیت آمریکا را تضعیف می کند


جان کری، وزیر امورخارجه دولت باراک اوباما که در پی تلاش های او توافق هسته ای با ایران حاصل شد، به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام واکنش نشان داد و آن را اقدامی خواند که باعث «تضعیف امنیت» آمریکا می شود.

آقای کری گفته است خروج آمریکا از برجام یعنی آمریکا به حرفش عمل نمی کند و این کشور را از متحدان اروپایی اش جدا می کند و اسرائیل را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد.

به گفته جان کری، خروج از برجام تندروها در ایران را تقویت می کند و اهرم های جهانی که آمریکا برای برخورد با سوءرفتارهای ایران در اختیار دارد، تضعیف می کند.

به گفته وزیر خارجه دولت باراک اوباما، خروج ایالات متحده از برجام باعث می شود که آمریکا در آینده برای رسیدن به توافق های بین المللی با مشکلات بیشتری مواجه شود.

جان کری گفته است لازم نیست که شعار داده شود، حقایق خود گویا هستند و تصمیم به خروج از توافق، به جای آنکه از اقدامات بی سابقه راستی آزمایی برای جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته ای استفاده کند، خطر دور انداختن این اقدامات را در پی دارد و دنیا را به مرحله ای باز می گرداند که چند سال پیش با آن روبرو بودیم.

آقای کری گفته است میزان خسارت خروج آمریکا از برجام به این بستگی دارد که اروپایی ها چه کاری بتوانند برای حفظ این توافق انجام دهند و ایران نیز چه واکنشی نشان دهد. آقای کری گفته است آمریکا هیچگاه نباید چنین وظایفی را به کشورهای دیگر محول کند و این به منافع آمریکا نیست.

جان کری در پایان گفته است همه باید دعا کنیم که جهان این توافق را حفظ کند.

روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنانی رسما اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود، ۱۸ اردیبهشت ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG