لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۸

کری: سفر بازرگانان فرانسوی به ایران «مفید » نیست


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به همتای فرانسوی خود گفته است سفر مدیران شرکت های بازرگانی فرانسه به ایران مفید نیست و این تصور نادرست را موجب می شود که غرب می تواند مطابق معمول با ایران داد و ستد کند.

بر اساس توافقنامه موقت، تهران موافقت کرد بخش هایی از فعالیت های اتمی خود را در برابر کاهش تحریم های بین المللی محدود سازد. این کاهش موجب شده است برخی از شرکت های اروپایی برای استفاده از فرصت های بازرگانی احتمالی در ایران دست به کار شوند. مقامات جمهوری اسلامی روز دوشنبه از بیش از ۱۰۰ مدیر و مسئول برخی از بزرگترین شرکت های فرانسوی در تهران استفبال کردند.

اما، به گزارش رویترز، یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت جان کری مستقبما با لورن فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه تماس گرفت و «نامفید بودن» سفر بازرگانان به ایران را یاد آور شد.

پیشتر در روز سه شنبه، وندی شرمن معاون وزارت امور خارجه آمریکا در جلسه کمیته مناسبات خارجی سنا گفت « تهران برای بازرگانی باز نیست، زیرا (تسهیل) تحریم های ما کاملا موقت، محدود و هدفمند است.»

گزارش رویترز حاکی است محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز چهارشنبه در کنفرانس خبری مشترکی با رئیس سازمان همکاری اسلامی از گفته های شرمن انتقاد کرد و گفت چنین اظهاراتی می تواند بر مذاکرات اتمی تاثیر بگذارد.

با این حال، او اظهار نظر کرد «برخی از گفته های مقامات آمریکایی مصرف داخلی دارد.»
XS
SM
MD
LG