لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۶

جان کری راهی اتیوپی شد


جان کری وزیر خارجه آمریکا، عکس از آرشیو
جان کری وزیر خارجه آمریکا، عکس از آرشیو
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا برای گفت و گوهای امنیتی با مقام های محلی اتیوپی عازم آن کشور شده است. وی طی سفر خود به این کشور آفریقایی در مراسم گرامیداشت پنجاهمین سالگرد تاسیس اتحادیه آفریقا نیز شرکت خواهد کرد.
سفر ۳ روزه کری به آفریقا امروز جمعه با دیدار از آدیس آبابا پایتخت اتیوپی آغاز می شود. وزارت خارجه آمریکا می گوید وی برای گفت و گو پیرامون مسائل مشترک دو کشور با مقام های ارشد اتیوپی دیدار خواهد کرد.

فردا شنبه آقای کری با رهبران کشورهای آفریقایی دیگر در مراسم گرامیداشت پنجاهمین سالگرد تاسیس اتحادیه آفریقا شرکت خواهد کرد.

انتظار می رود سفر وزیر امور خارجه آمریکا حاوی گفت و گوهایی پیرامون مبارزه با افراط گرایی اسلامی در کشورهایی چون مالی و نیجریه شمالی باشد.

آقای کری احتمالاً به بررسی خشونت در مرز شکننده و ناامن میان سودان و سودان جنوبی نیز خواهد پرداخت و امنیت این مرز نیز در میان مباحثی خواهد بود که در مذاکرات وی پیرامون تلاش نیروهای فرانسوی برای پایان دادن به خشونت در مالی مطرح خواهد شد.

گفتنی است که فعالان گروه های مدافع حقوق بشر هشدار داده اند که ستیزه جویان افراط گرا از بی ثباتی مرزها بهره برداری می کنند و به ناامنی منطقه دامن می زنند.
XS
SM
MD
LG