لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۱

آمریکا و مقابله با تروریسم در آفریقا


سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد اخیرا گفت گروه های تروریستی به تهدید صلح، امنیت و ثبات درسراسر آفریقا ادامه می دهند.

در منطقه ساحل، القاعده در مغرب عربی برای بهره برداری از شورش طوارق و استیلا بر دوسوم شمال کشور مالی، به جنگجویان مزدور که از لیبی فرار می کنند پیوست. در نیجریه، گروه های بوکو حرام وانصار از شرایط نامطلوب اقتصادی- اجتماعی و نارضایی عمومی برای به چالش گرفتن مقامات حکومتی و براه انداختن مناقشات منطقه ای استفاده می کنند. در سومالی، گروه الشباب هنوز به حملاتی به دولت و مردم دست می زند.

با این حال، سوزان رایس گفت جنگ علیه تروریسم درآفریقا طی سال گذشته پیشرفت کرده است. دو کشور سومالی و مالی نشان می دهند که چگونه همکاری و عمل بین المللی و منطقه ای می تواند گروه های تروریستی را ضعیف کند. نیروهای فرانسه، چاد و مالی در همکاری با یکدیگر بریک امنگاه تروریستی رو به گسترش در کشور مالی مسلط شده اند. شورای امنیت سازمان ملل متحد با انجام دو ماموریت برای کمک به تثبیت کشور موافقت بعمل آورد.

سوزان رایس افزود با وجود این، القاعده و گروه های وابسته به آن هنوز خطرناک هستند. با وجود دولت های بی ثبات جدید درشمال آفریقا، تندروهای خشن از مرزهای بی حفاظ، خلاء سیاسی، ناراحتی های محلی، و فشارهای اجتماعی – اقتصادی برای تعقیب هدف های مرگبار خود استفاده کرده اند.

در این میان، تروریست ها درشمال آفریقا به تامین هزینه های مالی عملیات خود از طریق تاکتیک هایی که روزبروز پیشرفته ترمی شود ادامه می دهند. تروریست های فراملیتی جهت جمع آوری پول برای حملاتشان به قاچاق اسلحه، مواد مخدر وحتی انسان دست می زنند. آدم ربایی برای باجگیری به عنوان یک ابزار به ویژه وحشیانه برای جمع آوری پول ادامه دارد.

یک استراتژی فراگیر، تنها راه موثر برای مقابله با تروریسم است. به این دلیل است که آمریکا بر کمک به شریکان افریقایی خود برای تقویت توانایی بازسازی آنها افزوده است. مشارکت ضد تروریسم صحرا و مشارکت برای مقابله با تروریسم منطقه ای در شرق آفریقا به کشورهای آفریقایی دربهبود توانایی های پلیس، تامین امنیت مرزی، پیشبرد توسعه اقتصادی و گسترش همکاری منطقه ای و نيز بی اعتبار ساختن ایدئولوژی تروریستی کمک می کند.

سرانجام، کاستن از تهدید تروریسم در آفریقا کوشش گسترده تری را برای بوجود آوردن جوامع آزادتر، کامیات تر وشکیباترکه در آنها رادیکالیسم نادر، فرصت فراوان و امید زیاد باشد ایجاب می کند.

رسیدن به چنین هدفی به نبرد با فقرو فساد، توسعه تجارت و سرمایه گذاری ، جلوگیری موثر از مناقشه، بهبود توانایی دولت ها جهت فراهم آوردن سرویس های گوناگون برای مردم خود، و به مسلم ساختن این امر که مردم قادر باشند دولت هایشان را مسئول بدانند، نیاز دارد. ازطریق این چارچوب و در مشارکت با مردم و دولت های قاره آفریقا، آمریکا برای افزایش قدرت شهروندان، بهبود اداره امور، تقویت حقوق بشر و حکومت قانون، و تقویت رشد و توسعه اقتصادی کارمی کند.
XS
SM
MD
LG