لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۷

سفر از پیش اعلام نشده جان کری به افغانستان


جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده روز دوشنبه (٢٥ مارس) به منظور گفتگو درباره همکاری امنیتی و آمادگی برای انتخابات سال آتی افغانستان با حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور به کابل سفر کرده است. سفر آقای کری با هدف استقرار ثبات در افغانستان پیش از خروج نیروهای خارجی در پایان سال ٢٠١٤ از این کشور و بدون اعلام قبلی انجام شده است.

آقای کری و رئیس جمهوری افغانستان در مورد مسائلی همچون روند آشتی در افغانستان، انتقال مسئولیت برقراری امنیتی به نیروهای افغان و انتخابات افغانستان گفتگو خواهند کرد.

دولت آقای کرزی در تلاش است تا با طالبان مذاکرات رسمی برقرار کند و قرار است آقای کرزی طی روزهای آینده برای گفتگو در مورد روند صلح به قطر سفر و دفتری برای انجام مذاکرات با طالبان در این کشور افتتاح کند. این سفر پس از گفتگوهای بین ایالات متحده، پاکستان و طالبان انجام می شود که طی چند سال گذشته با بن بست روبرو شده بودند.

تنش های بین افغانستان و ایالات متحده در مورد مسائل مختلفی همچون تلفات غیرنظامی ناشی از حمله های هوایی، یورش های شبانه و انتقال زندانیان طی سال های اخیر پرتنش بوده است. یک مقام وزارت امور خارجه به دشواری های بین مناسبات ایالات متحده و افغانستان اذعان کرده است.

منبع: رویترز
XS
SM
MD
LG