لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۹

آمریکا اداره زندان بگرام رابه افغانستان واگذار کرد


زندان بگرام در شمال کابل
زندان بگرام در شمال کابل
افغانستان کنترل کامل زندان نظامی بگرام را رسماً به دست گرفت.

نیروهای آمریکایی روز دوشنبه طی مراسمی این زندان بحث انگیز را به مقام های افغان تحویل دادند. انتقال زندان نظامی بگرام که در شمال کابل پایتخت افغانستان واقع است، قرار بود اوایل ماه جاری میلادی انجام شود، اما مراسم تحویل آن به مقام های افغانستان مدت زیادی به تعویق افتاد. یک سخنگوی ناتو گفته بود که انتقال اداره بگرام تا زمان توافق کامل طرفین، انجام نخواهد شد.

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، و حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، طی گفت و گوی تلفنی روز شنبه خود در این خصوص توافق کردند.

ایالات متحده کنترل بخشی از زندان بگرام را با حدود ۳۰۰۰ شبه نظامی مظنون به عضویت طالبان، سال گذشته به مقام های افغان واگذار کرده بود.

بگرام تحت تدابیر بسیار شدید امنیتی اداره می شود. نگرانی آمریکا از احتمال آزادی صدها تن از شبه نظامیان زندانی مظنون به عضویت طالبان توسط مقام های افغانستان، سبب تعویق انتقال کامل مسئولیت اداره بگرام به افغان ها شده است.

واگذاری کامل اداره زندان بحث انگیز بگرام به دولت افغانستان، یک روز پس از آن انجام شد که وزیر امور خارجه افغانستان اعلام کرد حامد کرزی طی سفری به قطر احتمال گشودن دفتر طالبان را در آن کشور بررسی خواهد کرد.

مقام های افغان معتقدند که گشایش و فعالیت دفتری برای طالبان ممکن است روند مذاکرات را برای پایان دادن به جنگ ۱۱ ساله در افغانستان تسهیل کند. نشست قطر قرار است طی چند هفته آینده برگزار شود.
XS
SM
MD
LG