لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۰

ديدار سيندی مک کين با قحطی زدگان سومالی در اردوگاه داداب


ديدار سيندی مک کين با قحطی زدگان سومالی در اردوگاه داداب
ديدار سيندی مک کين با قحطی زدگان سومالی در اردوگاه داداب

سيندی مک کين، همسر جان مک کين سناتور آمريکايی، روز سه شنبه گذشته برای ارزيابی وضعيت امدادی در اردوگاه آوارگان داداب در کنيا با قحطی زدگان سومالی، ديدار و گفتگو کرد.

خانم مک کين در اين سفر، پای صحبت قحطی زدگان سومالی نشست، مدت زيادی از وقت خود را صرف شنيدن ماجراهای آنها کرد، اينکه چرا تصميم گرفتند به کنيا بيايند، و در حال حاضر در اردوگاهی، که بزرگترين اردوگاه جهان به شمار می رود با چه مسائل و مشکلاتی، مواجه هستند.

سيندی مک کين يکی از اعضای هيئت مديره يک انجمن خيريه* در آمريکاست.

خانم مک کين بعد از صحبت با گروهی از زنان سوماليايی، همراه با يکی از مقامهای کميساريای عالی پناهندگان از بخشهای مختلف اردوگاه داداب ديدن کرد. او در زمينه وضعيت زنان و کودکان قحطی زده گفت: طبق معمول، زنان و کودکان هميشه جزو اولين کسانی هستند که قربانی می شوند. در اين مورد بخصوص هم، ما بارديگر با تعداد زيادی از زنان و کودکانی روبرو هستيم که بيشترين آسيب را ديده اند. اگر قرار باشد پيامی برای جامعه جهانی بفرستم، پيام من اين است که فراموش نکنيم که جاهايی مثل اينجا وجود دارد که آنطور که بايد و شايد به آنها توجه و رسيدگی نمی شود. نگرانی من اين است که بعد از يک مدت، توجه ما به جايی ديگر جلب شود و فراموش کنيم که ۵۰۰ هزار نفر در اينجا نياز شديد به کمک ما دارند.

از سه ماه پيش تا کنون، يعنی از زمان شروع قحطی در سومالی، تنها در جنوب اين کشور، بيش از ۲۹ هزار کودک زير پنج سال جان خود را از دست داده اند.

اردوگاه داداب در ابتدا در سال ۱۹۹۱، پس از سرنگونی حکومت زيادباره به عنوان يک اردوگاه موقت و يک راه حل کوتاه مدت برای کمک به مردم سومالی در کنيا تشکيل شد، اما اکنون حدود ۴۶۰ هزار نفر در آن پناهنده وجود دارد.

بر اساس آمارهای سازمان ملل متحد، در حال حاضر حدود ۳ ميليون و ۶۰۰ هزار نفر از مردم سومالی با خطر مرگ روبرو هستند. حدود ۱۲ ميليون و ۴۰۰ هزار نفر از مردم شاخ آفريقا، از جمله سومالی، کنيا، اتيوپی و جيبوتی در قحطی کامل به سر می برند.

* Halo Trust and Operation Smile

XS
SM
MD
LG