لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۸

رئیس جمهوری آمریکا به چند کشور افریقایی سفر می کند


باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده به زودی سفربه چند کشور آفریقایی را آغاز خواهد کرد. او قصد دارد با سران شماری از کشورها ملاقات کند ودر کنفرانس سرمایه گذاری جهانی در نایروبی حضور یابد.

«پاول سیسکو» گزارشگر صدای آمریکا در گفتگو با کارشناسان اهداف و دستاوردهای این سفر را بررسی کرده است.

اقای اوباما چندی پیش در یکی از سخنرانی های خود در نشست مشترک رهبران آفریقا در آمریکا به تبار افریقایی اش اشاره کرد و گفت : «من بعنوان رئیس جمهوری ایالات متحده، یک آمریکایی مفتخر در برابر شما ایستاده ام. من همچنین بعنوان فرزند یک مرد آفریقایی در برابر شما هستم.»

رئیس جمهوری آمریکا در سفر به آفریقا به کنیا می رود تا در کنفرانس سرمایه گذاری جهانی در آفریقا که در نایروبی کنیا برگزار می شود شرکت کند. او پس از آن برای یک بازدید رسمی به اتیوپی خواهد رفت و با رئیس جمهوری این کشورکه مخالفانش او رابه دیکتاتوری و عدم رعایت حقوق شهروندان متهم می کنند، گفت و گو خواهد کرد.

این انتقادات محور برنامه «گفتگوی رو در رو» بخش انگلیسی تلویزیون صدای آمریکا با «لیندا توماس گرین فیلد» مدیرکل بخش آفریقای وزارت خارجه آمریکا بود که از سفر آقای اوباما به اتیوپی دفاع کرد .

او گفت « این سفر برای ما مهم است چون ما این پیام را به مردم و حکومت اتیوپی می رسانیم که متعهد به پشتیبانی از تلاش های آنان در مبارزه با تروریسم هستیم. همچنین فرصتی برای انتقال دیدگاه رئیس جمهوری آمریکا به دولت اتیوپی در زمینه حقوق بشر و آزادی رسانه هااست تا یقین پیدا کنیم دولت به تلاش برای رعایت حقوق بشر ادامه خواهد داد.»

در این سفر رئیس جمهوری آمریکا با رهبران اتیوپی دیدار می کند، و در مرکز سازمان وحدت آفریقا در آدیس آبابا سخنرانی خواهد کرد. از اهداف دیگر سفر تلاش برای پایان دادن به جنگ خونین داخلی سودان جنوبی میان پیروان رئیس جمهوری با مخالفان دولت این کشور است.

لیندا توماس گرین گفت «صلح تنها راه حل است که هیچکدام از طرفین آماده پذیرش آن نیستند. »

اما حکومت «پیر ان کورونیزیا» رئیس جمهوری بروندی که متهم به نقض حقوق بشر است از دیگر عوامل مشکل آفرین برای سیاست خارجی دولت آمریکاست.

مدیرکل آفریقای وزارت خارجه آمریکا در این باره می گوید سیاست دولت آمریکا فشار به حکومت های بروندی و رواندا برای پایبندی آنان به دمکراسی ست و ما اعلام کرده ایم از این حکومتها حمایت نمی کنیم.

به گفته او از جمله اهداف اصلی برنامه های سفر باراک اوباما به آفریقا تاکید دوباره بر پشتیبانی از حکومتهای پایبند به دمکراسی در این قاره است.

XS
SM
MD
LG