لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۲

رئیس جمهوری کنیا: حمله‌کنندگان به دانشگاه، ریشه در جامعه مسلمانان دارند


رئیس جمهوری کنیا ریشه حمله به دانشگاه را در جامعه مسلمان دانست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00

رئیس جمهوری کنیا اعلام کرد که حمله‌کنندگان به دانشگاه آن کشور ریشه در جامعه مسلمان کنیا دارند و تعهد کرد که آنها را سرکوب کند.

اوهورو کنیاتا رئیس جمهوری کنیا به دنبال قتل عام دانشجویان توسط مردان مسلح، گفت: «افراط گرایی که تروریسم را می‌آفریند شبانه در بوته زارها بوجود نمی‌آید، در نور روز و در منازل، مدرسه‌ها و در مساجد با امامان تندرو بوجود می‌آید.»

او با این پرسش که پدر و مادر کسانی که به افراط گرایی گرویده اند کجا هستند؟ رهبران مذهبی و سیاسی جامعه کجا هستند؟ گفت: «اگر ما بخواهیم با تروریسم مبارزه کنیم دولت باید همکاری این گروه ها را داشته باشد.»

در همین رابطه، وزیر کشور کنیا اعلام کرد که ۵ نفر در ارتباط با کشتار در دانشگاه گاریسا بازداشت شده‌اند که ۴ نفر آنها شهروند کنیا ولی سومالی تبار بوده‌‌اند و یک نفر تانزانیایی بوده است.

پلیس کنیا برای دستگیری محمد محمود رهبر الشباب که به نظر می‌رسد این حمله را برنامه‌ریزی کرده بود، ۲۱۵ هزار دلار جایزه تعیین کرد.

در همین حال دانشجویانی که از حمله الشباب به دانشگاه جان سالم به در برده بودند به نایروبی پایتخت کنیا منتقل شدند تا به خانواده خود بپیوندند.

مراسم روز عید پاک در کنیا امروز تحت تدابیر امنیتی شدیدی انجام شد. ولی مسیحیان با وجود ترس و وحشت ناشی از کشتار پیکارجویان الشباب در این مراسم شرکت کردند.

پیکار جویان الشباب سحرگاه روز پنج‌شنبه به محوطه دانشگاه حمله کردند و بدون استثنا همه و به ویژه مسیحیان را هدف شلیک گلوله قرار دادند.

نیروهای امنیتی کنیا پس از ۱۵ ساعت مقابله با پیکار جویان الشباب توانستند بیش از ۵۰۰ دانشجو را نجات دهند. در این مقابله ۶ پیکار جو کشته شدند.

الشباب اعلام کرد که حمله به این دانشگاه در انتقام به عملیات نظامی ارتش کنیا در سومالی، که این گروه تروریستی در آن مستقر است، انجام شده است.

XS
SM
MD
LG