لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۰

پرزیدنت اوباما مرگ برادر حامد کرزی را تسلیت گفت


یک مرد سوگوار افغان در مراسم تدفین احمد ولی کرزی در کرز- افغانستان. ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۱
یک مرد سوگوار افغان در مراسم تدفین احمد ولی کرزی در کرز- افغانستان. ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۱

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان روز چهارشنبه هزاران سوگوار را در آیین تشییع و خاکسپاری برادر ناتنی اش، که روز سه شنبه ترور شد، همراهی کرد.

پرزیدنت کرزی آشکارا می گریست و در لحظه ای به داخل گور رفت تا صورت احمد ولی کرزی را در جریان تدفین او در روستای خانوادگی کرزی ببوسد.

مراسم در میان تدابیر امنیتی شدید در قندهار برگزار شد.

احمد ولی کرزی - رییس شورای محلی ولایت قندهار و شخصیتی قدرتمند در جنوب، روز سه شنبه در خانه اش در شهر قندهار توسط یک عضو دیرینه مورد اعتماد تیم امنیتی شخصی خود ترور شد. قاتل که سردار محمد معرفی شد، سپس توسط گاردهای دیگر کشته شد.

طالبان مسئولیت ترور را بر عهده گرفت. اما مقام های افغان می گویند هنوز مشخص نشده که ترور ولی کرزی به شورشیان ارتباط داشته یا یک خصومت داخلی بوده است.

با وجود ادعای طالبان، پرزیدنت کرزی پس از مراسم تدفین، دعوت خود از طالبان را برای برقراری صلح تکرار کرد. وی درتلاش بوده تا شورشیان را به شرکت در روند آشتی تشویق کند.

در واشنگتن، کاخ سفید گفت پرزیدنت اوباما بامداد چهارشنبه تلفنی با پرزیدنت کرزی تماس گرفت و قتل برادرش را به او تسلیت گفت.

روز چهارشنبه، کاروان خودروهای حامل فرماندار هلمند هنگامی که عازم محل تدفین احمد ولی کرزی بود به یک بمب در کنار جاده برخورد کرد. در این حادثه به او آسیبی نرسید، اما دو مقام امنیتی همراه وی مجروح شدند.

پس از خاکسپاری، حامد کرزی بی درنگ عمامه ای را روی سر شاه ولی خان، برادر ناتنی دیگر خود گذاشت و او را به رهبری قبیله پوپلزی، که خانواده کرزی به آن تعلق دارد، منصوب کرد.

احمد ولی کرزی متنفذترین مقام در جنوب افغانستان تلقی می شد. تحلیلگران می گویند مرگ او یک خلا قدرت در منطقه به وجود می آورد. پرزیدنت کرزی برای کمک به حفظ حمایت جامعه پشتون، در آن منطقه به برادرش متکی بود.

XS
SM
MD
LG