لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۶

اختصاصی | کمال پیش‌وند، از آسیب‌دیدگان اعتراضات: ضارب ۱۵ متر با من فاصله داشت


کمال پیش‌وند، از آسیب‌دیدگان چشمی اعتراضات سراسری.
کمال پیش‌وند، از آسیب‌دیدگان چشمی اعتراضات سراسری.

کمال پیش‌وند، شهروند ۴۱ ساله اهل شهرستان مهاباد در مصاحبه‌ای اختصاصی با منوچهر پردل از بخش فارسی صدای آمریکا گفت ضارب هنگام شلیک مستقیم به چشم او در فاصله ۱۵ متری‌اش بود.

آقای پیش‌وند در این مصاحبه گفت این اتفاق شامگاه ۲۰ مهر ۱۴۰۱ در جریان اعتراضات در مهاباد اتفاق افتاد و هنوز چهره ضارب را به یاد دارد.

این شهروند اهل استان آذربایجان غربی که از ناحیه چشم چپ و ابروی چشم راست مورد اصابت گلوله قرار گرفته، گفت پس از حادثه معترضان حاضر در محل من را داخل کوچه بردند و گفتند: «چشمش بدجوری داغون شده است.»

کمال پیش‌وند افزود بستگانش خواستند او را به بیمارستان ببرند، اما بیمارستان مهاباد به آنها گفت اگر اینجا آورده شود، بازداشت خواهد شد.

او افزود بستگانش پس از تماس با بیمارستان فارابی تهران، پاسخ مشابهی دریافت کردند و به همین دلیل به بیمارستان نیکوکاری تبریز برده شد و در آنجا چشم او مورد عمل جراحی قرار گرفت.

دکترها در تبریز به او گفتند قرنیه چشم خود را از دست داده، شبکه چشمش پاره شده، و چشم چپش نابینا شده است.

آقای پیش‌وند گفت تاکنون دو بار عمل جراحی بر روی چشم چپش انجام شده و یک بار عفونت آن تخلیه شده است.

او افزود پسرش، آرتین، نیز در تاریخ ٢١ آبان بازداشت شد و ۱۰ روز را در بازداشتگاه سپری کرد. به گفته او، آرتین که با قید وثیقه آزاد شد، در معرض شکنجه شدید فیزیکی قرار گرفته بود و اکنون در ناحیه پشت سرش لخته خون ایجاد شده است.

این معترض نابیناشده درباره دلیل خروج از ایران گفت ۱۰ روز پس از حادثه به اداره اطلاعات مهاباد احضار شده بود و از او تعهد گرفته بودند.

آقای پیش‌وند افزود در روزهای آخر سکونتش در ایران، نهادهای امنیتی با او تماس می‌گرفتند که وثیقه خود و آرتین را بردارد و با او به دادگاه برود.

این شهروند اهل استان آذربایجان غربی از مردم ایران خواست با ادامه «انقلاب» خود اجازه ندهند حق دست‌کم «هزار و ۵۰۰ نفر» که در جریان اعتراضات نابینا شده‌اند، پایمال شود.

XS
SM
MD
LG