لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

سوسک مسخ کافکا در لوگوی گوگل


سوم ژوئیه برابر دوازدهم تیرماه، صدوسی امین سالگرد تولد فرانتس کافکا خالق رمان های «مسخ»، «محاکمه» و «قصر» و «آمریکا» است.
فرانتس کافکا در یک خانواده نه چندان مرفه یهودی آلمانی زبان ساکن پراگ پایتخت جمهوری چک به دنیا آمد؛ او همه آثارش از جمله رمان «مسخ» را به زبان آلمانی نوشت. داستانی که روایتگر «گریگور زامزا» یک بازاریاب خسته از کار فرساینده و تکراری روزمره است که پس از پریدن از یک کابوس هولناک خود را در کالبد یک سوسک می یابد.
داستان مسخ به دلیل ارائه تصویری استعاری از سرنوشت انسان مدرن بسرعت به یکی از شناخته شده ترین و مطرح ترین آثار داستانی جهان تبدیل شد. از این روست که موتور جستجوگر گوگل به پاس قدردانی از این نویسنده برجسته جهان، سوسک افسانه ای داستان مسخ را به لوگوی امروز خود افزوده است.
رمان Die Verwandlung یا مسخ نخستین بار توسط صادق هدایت به فارسی ترجمه و در ایران منتشر شد. انتشار ترجمه فارسی مسخ آغازگر آشنایی دوستداران ادبیات در ایران با نام فرانتس کافکا بود.
فرانتس کافکا دانش آموخته رشته حقوق از دانشگاه پراگ بود و برای گذران زندگی روزمره در بخش حقوقی یک شرکت بیمه در همین شهر کار می کرد.
کافکا اما همه عمر را بر سر نوشتن آثارش گذاشت. با این همه اگر «ماکس برود» روشنفکر یهودی و از دوستان نزدیک کافکا که در واقع «قیم»، گردآورنده آثار و کارگزار او نبود، انتشار همه آثار کافکا امکانپذیر نبود زیرا این نویسنده برجسته وصیت کرده بود پس از مرگش بیشتر آثار او سوخته شود.
XS
SM
MD
LG