لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۹

تعداد حملات به سیاستمداران آلمانی طی ۵ سال گذشته افزایش یافته است


یک داوطلب، پلاکارد حزب سوسیال دموکرات آلمان را در روز تظاهرات برای دموکراسی و علیه خشونت علیه ماتیاس اکه، نماینده پارلمان اروپا در شهر درسدن حمل می کند.
یک داوطلب، پلاکارد حزب سوسیال دموکرات آلمان را در روز تظاهرات برای دموکراسی و علیه خشونت علیه ماتیاس اکه، نماینده پارلمان اروپا در شهر درسدن حمل می کند.

اداره پلیس جنایی فدرال آلمان اعلام کرد حملاتی که باعث آسیب فیزیکی به سیاستمداران در این کشور شده‌اند، افزایش یافته است.

حملات به سیاستمداران آلمانی طی ۵ سال گذشته اگر چه به دفعات بیشتر از گذشته بوده اما در ی حملات تروریستی شبه نظامیان حماس به اسرائیل در روز ۱۵ مهر سال گذشته و جنگ در غزه بیش از گذشته است.

حمله به ماتیاس اِکه، یکی از اعضای حزب حاکم سوسیال دموکرات آلمان، از سوی چند فرد ناشناس و حمله به فرانزیسکا گیفی، سناتور برلین از حزب سوسیال دموکرات و شهردار سابق پایتخت این کشور، از حملات اخیر به سیاستمداران آلمان به شمار می رود.

دولت آلمان نیز در گزارشی در ژانویه سال جاری میلادی از افزایش حمله به سیاستمداران آلمانی خبر داده و گفته بود حمله به سیاستمداران در این کشور از زمان انتخابات پارلمانی اروپا در سال ۲۰۱۹ دو برابر شده است. تعداد این حملات در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال قبل از آن، ۵۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بر اساس اسناد ثبت شده، از ابتدای امسال تاکنون ۲۲ سیاستمدار مورد حمله قرار گرفتند در حالی که تعداد حملات ثبت شده در کل سال گرشته میلادی، ۲۷ مورد بود.

مایکل مولر، نامزد سوسیال دموکرات‌ در انتخابات منطقه‌ای در شرق ایالت تورینگن، به رویترز گفته است: «این حملات این احساس را در شما به وجود می‌آورد که اینجا شما مورد تایید نیستید و‌ باید ناپدید شوید.»

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، در پیامی در شبکه اجتماعی «ایکس»، حمله به سیاستمداران را محکوم کرد و گفت: «حملات به فرانزیسکا گیفی و سایر سیاستمداران تکان‌دهنده و بزدلانه است».

او افزود: «خشونت جایی در یک بحث دموکراتیک ندارد. افراد نجیب و بالغ به صراحت در مقابل آن می‌ایستند و آن‌ها در اکثریت هستند.»

حملات به سیاستمداران آلمانی در شرایطی افزایش یافته که قرار است انتخابات پارلمان اروپا حدود پنج هفته دیگر برگزار شود و برخی پیش بینی ها حاکی از احتمال پیروزی احزاب راست افراطی در آن است.

XS
SM
MD
LG