لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۱

سفیر اردن در سازمان ملل رئیس شورای حقوق بشر شد


عکس آرشیوی از زید رعد زیدالحسین، سفیر اردن در سازمان ملل متحد
عکس آرشیوی از زید رعد زیدالحسین، سفیر اردن در سازمان ملل متحد

شاهزاده اردنی نخستین کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد از آسیا، و اولین فرد مسلمان و عربی است که به این سمت منصوب می شود.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ۱۹۳ کشور عضو، شاهزاده زید رعد زیدالحسین، سفیر اردن در آن سازمان را به ریاست شورای حقوق بشر آن سازمان برگزید. وی نخستین فرد مسلمان و عربی است که به این پست منصوب می شود.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل اوایل این ماه شاهزاده زیدالحسین را برای جانشینی ناوی پیلای نامزد کرد. خانم پیلای، حقوقدان اهل آفریقای جنوبی، سال ۲۰۱۲ (۱۳۹۱) برای بار دوم به این پست منصوب شد.

شاهزاده زید به عنوان مدافع حقوق بشر از اعتبار و محبوبیت زیادی برخوردار است. وی به اتفاق آرا در مجمع عمومی برگزیده شد و دوره چهار ساله کارش از شهریور ماه آغاز می شود. آقای زید خطاب به مجمع عمومی گفت «من اولین کمیسرعالی حقوق بشر هستم که از آسیا، و از جهان اسلام و عرب انتخاب شده. این ویژگی ها نشان دهنده تعهد جامعه بین المللی به مسأله مهم حقوق بشر و پیشبرد آن در قاره آسیا – در کنار دیگر مناطق دنیا – است.»

شاهزاده زید تحصیلکرده دانشگاه های جانز هاپکینز و کمبریج است. وی پیشتر سفیر اردن در ایالات متحده و مکزیک، و در زمان جنگ بالکان، عضو هیأت صلحبان سازمان ملل در یوگسلاوی سابق بود.

جانشین شاهزاده زید در سازمان ملل خانم دینا خاور خواهد بود که ششمین رئیس هیأت زن در شورای امنیت می شود. اردن تا پایان سال آینده میلادی یکی از ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل خواهد بود.
XS
SM
MD
LG