لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۰

انتقاد کمیسر حقوق بشر سازمان ملل از بی تفاوتی بین المللی


کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از جامعه بین المللی به دلیل بی تفاوتی نسبت به جنایت ها و بی رحمی های گسترده در جهان بشدت انتقاد کرده است.

دوره شش ساله خدمت ناوی پیلای روز ۱۰ شهريور (اول سپتامبر) به پايان خواهد رسيد. روز سه شنبه، ۲۰ خرداد (۱۰ ژوئن) وی در آخرین سخنرانی اش در شورای حقوق بشر سازمان مل متحد، در ژنو، اظهار داشت سیاست ها و ملاحظات سیاسی اغلب بر حقوق بشر ارجحیت پیدا می کند.

او گفت «متاسفانه، جامعه بین المللی قادر نیست به بحران ها، از جمله نقض شدید حقوق بشر، بسرعت و با قاطعیت پاسخ دهد.»

پیلای، که یک هفته پس از شدت گرفتن خشونت و کشتار در سودان جنوبی در ماه آوریلاز آن کشور دیدن کرد، گفت از آنچه در آنجا مشاهده کرد، از جمله حملات قومی، خطرقحطی و نیز بی تفاوتی رهبران دو طرف مناقشه به وضعیت مردم عادی، تکان خورد.

ناوی پیلای خشم و نگرانی مشابهی را نسبت به تنش های بین جوامع و خشونت گسترده در جمهوری آفریقای مرکزی ابراز داشت، و خشونت بی امان در سوریه را یک تراژدی برای مردم سوریه و شکستی دردناک برای آرمان حقوق بشر توصیف کرد. او گفت بمباران ها، از بین رفتن جان انسان ها و زیان های عظیم به ساختارها و تاسیسات زیر بنایی در مکان هایی مانند حلب باید وجدان بشریت را تکان دهد.

ناوی پیلای، در سخنان خود در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، به حوادثی مانند ربوده شدن صدها دختر دانش آمور در نیجریه، و سنگسار یک زن ۲۳ ساله پاکستانی توسط اعضای خانواده اش اَشاره کرد و آنها را موارد تکان دهنده دیگری از خشونت علیه زنان نامید.
XS
SM
MD
LG