لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۱

انتقاد از پادشاه و کندی روند اصلاحات در اردن


اقدامات اخیر مقامات اردن در افزایش قیمت ها نارضایتی های عمومی پدید آورده اند و در برهه ای که جهان عرب شاهد تحولات عمیقی در ساختار حکومت های این کشورها بوده اند، نقش حکومت های سلطنتی و ضرورت حاکمیت پادشاهان این کشورها را به طور جدی زیر سوال می برد.

طی روزهای اخیر برخی از مردم اردن یک سنت دیرینه را زیر پا گذاشته اند و به طور علنی از عملکرد شاه عبدالله انتقاد می کنند. بسیاری از مردم اردن رویکرد پادشاهی برای اعمال اصلاحات آرام و تدریجی در کشور را «کوتاه بینانه» می خوانند.

با وجودی که مردم اردن از افزایش قیمت ها گلایه می کنند، اما هنوز تعداد زیادی از شهروندان این کشور به نظام پادشاهی و سلطنتی وفادار هستند.

اعتراض های عمومی در اردن در پی قطع یارانه های دولتی آغاز شدند. این یارانه ها به هدف اجتناب از بحران مالی و بازپرداخت بدهی های اردن به «صندوق بین المللی پول» قطع شده اند.

فعالان اردنی تنها گروه هایی نیستند که از عملکرد پادشاه انتقاد می کنند. تحلیلگران سیاسی نیز تعهد عبدالله به اعمال اصلاحات را به طور علنی مورد پرسش قرار داده اند. برخی از فعالان اردن از فقدان آزادی بیان و عقیده انتقاد کرده اند.

با این وجود، تحلیلگران معتقدند اردن هنوز چراغ امید گوش فرا دادن رهبران کشور به درخواست های مردم روشن است و ممکن است مقامات اردن اثبات کنند که در مقایسه با سایر حکومت های منطقه استثنایی است.
XS
SM
MD
LG