لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

معترضان اردنی خواستار سرنگونی حکومت شدند


هزاران تظاهرکننده روز جمعه ( ١٦ نوامبر) در اردن شعار معروف بهار عربی «مردم خواهان سرنگونی حکومت هستند» را سر دادند. تظاهرات اعتراضی روز جمعه در نزدیکی میدان حسینی در مرکز عمان آرام بود و پلیس غیرمسلح حدود سه هزار معترضی را که عملکرد شاه عبدالله را به باد انتقاد گرفته بودند، از جمعیت کوچکی که در حمایت از او شعار می دادند، جدا می کرد.

اخوان المسلین اردن روز جمعه اعلام کرد که برای ابراز همبستگی با بزرگترین جنبش مخالفان این کشور به تظاهرات اعتراضی مردم می پیوندد. در شرایطی که بیشتر اعتراض ها در مناطق روستایی و طائفه ای اردن متمرکز بودند، اما اعضای اخوان المسلمین در نقاط شهری بیشتر هستند.

در شرایطی که بهار عربی در کشورهایی همچون تونس و یمن، اسلام گرایان متحد با اخوان المسلمین را به قدرت رسانده است، اما احزاب اسلام گرا و لیبرال در اردن، به جای سرنگونی حکومت پادشاه که از سال ١٩٩٩ تاکنون بر قدرت تکیه زده است، خواهان اعمال اصلاحات در کشور شده اند.

شاه عبدالله در ماه اوت با اعمال اصلاحات، تقسیم بخشی ازقدرت و هموار شدن راه برای انتخاب یک نخست وزیر برگزیده اکثریت پارلمان موافقت کرد. اخوان المسلمین قصد دارد انتخابات پارلمانی را که قرار است ماه ژانویه برگزار شود، تحریم کند. این گروه ادعا می کند ساختار انتخابات به گونه ای تنظیم شده که بر تفویض قدرت و اختصاص کرسی بیشتر به طوائف هوادار پادشاه در مناطق روستایی متمرکز است.

با وجودی که اردن، متحد نزدیک ایالات متحده، تا به حال از ناآرامی ها و شورش های خیابانی که طی دو سال گذشته برخی از کشورهای منطقه خاورمیانه را فرا گرفته است، اجتناب کرده بود، اما تصمیم هفته جاری مقامات این کشور برای افزایش قیمت سوخت به تظاهرات اعتراضی چند روزه ای منتهی شده اند که به گمانه زنی در مورد بی ثباتی بلندمدت در این کشور قوت می بخشد. اردن نیز همچون بسیاری از کشورهای عرب منطقه برای جلب رضایت عمومی با بهره گیری از یارانه های دولتی، مواد غذایی و سوخت ارزان قیمت ارائه کرده است.

در حالی که احتمال کشیده شدن جنگ سوریه به فراتر از مرزهای این کشور وجود دارد و در شرایطی که اسراییل حکومت اسلام گرای غزه را زیر آتش بمباران خود گرفته است، بی ثباتی در اردن در برهه ای این چنین حساس در منطقه بسیار خطرناک خواهد بود.
XS
SM
MD
LG