لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۷

نامزد ستاد مشترک آمریکا: روسیه و چین بزرگترین تهدیدها علیه آمریکا


جوزف دانفورد، ژنرال نیروی دریایی آمریکا و نامزد ریاست ستاد مشترک این کشور، روسیه و چین را دو تهدید عمده علیه امنیت ملی ایالات متحده توصیف کرد.

ژنرال دانفورد به عنوان رئیس احتمالی ستاد مشترک آینده آمریکا روز پنجشنبه، هجدهم تیرماه، در مقابل کمیته نیروهای مسلح سنای ایالات متحده گفت: «روسیه بزرگترین تهدید علیه امنیت ملی ماست.» او گفت رفتار روسیه «هشداردهنده» است.

او در جواب به این پرسش که آیا آمریکا باید به اوکراین سلاح بدهد، گفت از دیدگاه نظامی، این یک پاسخ «عاقلانه» است. وی افزود «بدون این حمایت اوکراینی ها نخواهند توانست در مقابل تهاجم روسیه از خود دفاع کنند و در مقابل جدایی طلبان حامی روسیه در شرق کشور بایستند.»

جان مک کین، سناتور جمهوری خواه از ایالت آریزونا و رئیس کمیته فوق نیز گفت «در اروپا، روسیه تحت رهبر ولادیمیر پوتین اوکراین را محل تاخت و تاز خود کرده است.» به گفته آقای مک کین، حتی اگر سربازان و تجهیزات نظامی روسیه علیه دولت اوکراین و استقلال آن کار کنند، آمریکا از دادن سلاح به اوکراین خودداری کرده است.»

از زمان شروع جنگ و درگیری میان روسیه و اوکراین و اقدام مسکو در ضمیمه کردن کریمه به خاک خود، مناسبات بین روسیه و غرب به سردی گرایید. آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم هایی را علیه روسیه اعمال کردند اما تاکنون به نیروهای اوکراینی اسلحه نداده اند.

ژنرال دانفورد، در ادامه سخنانش چین را در مقام دوم از نظر تهدید بالقوه علیه امنیت ملی آمریکا دسته بندی کرد. او گفت: «چین الزاما دشمن ما نیست،» اما وظیفه خود می داند توان نظامی آن کشور را در مقابل امنیت ملی آمریکا تصور کند.

او گفت: «روند سریع مدرن شدن و افزایش بودجه دفاعی چین، باعث شده که بسیاری از کشورهای منطقه و جهان از جمله آمریکا، درمورد اهداف بلند مدت پکن تردید پیدا کنند.»

نامزد ریاست ستاد مشترک آمریکا همچنین کره شمالی و گروه خود خوانده خلافت اسلامی، موسوم به داعش را در زمره تهدیدهای عمده دسته بندی کرد.

XS
SM
MD
LG