لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۱

جان کربی: دولت بایدن پیگیر آزادی آمریکاییان ایرانی‌تبار از زندان‌های ایران است


جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز چهارشنبه ۱۸ مرداد، گفت که دولت جو بایدن فعالانه، پیگیر آزادی آمریکاییان ایرانی‌تبار زندانی در جمهوری اسلامی ایران است.

او این موضوع را در پاسخ به پرسشی در این مورد که چرا خبر جدیدی در مورد آزادی این افراد پس از گزارش‌های منتشر شده در دو ماه گذشته درباره میانجگری عمان مخابره نشده است، بیان کرد.

آقای کربی گفت: «مسئله آزادی آمریکاییان زندانی در هر جای جهان که باشند، مسئله‌ای نیست که فراموش شود» و اشاره کرد که این «در صورت نیاز، شامل گفتگو با مقام‌های ایرانی برای آزادی آمریکاییان به ناحق گرفتار شده در ایران نیز می‌شود.»

این مقام رسانه‌ای شورای امنیت ملی کاخ سفید ادامه داد: «ما همچنان فعالانه مسئله بازگرداندن این افراد به خانه را پیگیری کرده‌ایم و می‌کنیم.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه هفدهم مرداد، در مورد روند تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا و این خبر که نفر پنجمی هم به شمار آمریکایی‌های زندانی برای تبادل اضافه شده است، گفت: «عدد در این زمینه خیلی مهم نیست.»

او اضافه کرد: «در این مورد از ماه‌ها پیش بین ایران و آمریکا، از طریق عمان و قطر، تبادل‌نظر می‌شود و ما هیچ پیش‌شرطی در این زمینه نداریم. به طرف‌های واسط نیز اعلام آمادگی کردیم که در چارچوب مورد توافق، تبادل زندانیان را انجام می‌دهیم.»

متیو میلر سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده (ارشیو)
متیو میلر سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده (ارشیو)

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، درباره اخبار منتشر شده در رسانه‌های ایران درباره اسارت یک زن ایرانی-‌آمریکایی در زندان‌های جمهوری اسلامی گفته است: «من آن گزارش را دیدم، اما قصد ندارم در مورد جزئیات اظهار نظر کنم. ما تلاش می‌کنیم تا آمریکایی‌ها را آزاد کنیم.»

او افزوده که در چند هفته گذشته، گزارش‌های زیادی در این مورد منتشر شده اما در این زمان که اولویت اصلی ما، آزادی آنها و خروج امن این زندانیان از ایران است، ترجیح می‌دهم اظهارنظری نکنم.»

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG