لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۷

جان کری: مذاکرات سوریه باید طبق برنامه پیش برود


جان کری وزیر خارجه آمریکا
جان کری وزیر خارجه آمریکا

وزير امور خارجه آمريکا می گويد، با وجوديکه توافق آتش بس در سوريه تا کنون بارها از سوی دولت بشار اسد نقض شده است، مذاکرات صلح بايد طبق برنامه از روز دوشنبه آغاز شود.

جان کری در ادامه رشته سفرش به خاورمیانه از روز جمعه برای گفت و گو در مورد بحران سوريه، يمن و ليبی به عربستان سعودی سفر کرده است.

جان کری گفت نمایندگان آمریکا و روسیه روز شنبه در امان و ژنو برای کاهش خشونت های سوریه ملاقات و گفت و گو می کنند.

کری روز شنبه در عربستان سعودی گفت کاهش ۸۰ الی ۹۰ درصدی سطح خشونت ها در سوریه "بسیار چشمگیر" است.

جان کری در ديدار با مقام های سعودی ضمن اينکه بر ضرورت ادامۀ روند ديپلماتيک برای پايان جنگ سوريه و يمن تأکيد کرد، قصد دارد به آنها اطمينان دهد که آمريکا برای ادامۀ مناسبات و پيوندهايش با عربستان سعودی اهميت زيادی قائل است.

اين اعلام دوستی مجدد به خاطر جمله ای است که روز جمعه در مجلۀ يو.اس از قول رئيس جمهوری آمريکا در مورد مناسبات ايران و عربستان سعودی منتشر شده است. این مجله از قول آقای اوباما نوشت: "ايران و عربستان در همسايگی هم بايد با يکديگر در صلح باشند."
وزير امور خارجه آمريکا در اين سفر دو روزه تا کنون با پادشاه، وزیر دفاع و وزير خارجه سعودی ديدار داشته کرده و از آنها خواسته به انجام و تشويق روند مذاکرات صلح سوريه کمک کنند.
کری گفت: "اگر بيشتر صبر کنيم ممکن است ديگر خيلی دير شود و شايد نتوانيم در مورد يک سوريۀ واحد صحبت کنيم."

طرح هیأت های سوریه

ولید معلم وزیر خارجه سوریه می گوید دولت این کشور به توافق آتش بس متعهد است اما هیأت سوریه در مذاکرات صلح تنها ۲۴ ساعت برای ورود هیأت اپوزیسیون سوری به مذاکرات صبر می کند. معلم روز شنبه در دمشق گفت دیپلمات ها روز یکشنبه عازم ژنو می شوند.

سخنگوی ائتلاف اپوزيسيون اصلی سوريه که از حمايت دولت آل سعود برخوردارند و نمايندگی سياسی مخالفان دولت بشار اسد و جناح های مسلح درگير با دولت را بر عهده دارند می گويد اپوزيسيون با انجام مذاکرات روز دوشنبه در ژنو موافق است و گروه های اپوزیسیون در مذاکرات ژنو حاضر خواهند بود.

او گفت وزیر خارجه سوریه پیش از آن که مذاکرات آغاز شود، آن را رد می کند.

آقای کری می گويد با همتای روس خود، سرگئی لاوروف در مورد ادامۀ حمله های دولت سوريه و نقض مکرر توافق ترک مخاصمه گفت و گو خواهد کرد. او قرار است روز يکشنبه برای ادامۀ مذاکرات مربوط به بحران سوريه، يمن و ليبی با مقام های ديپلماتيک فرانسه در پاريس ديدار کند.

XS
SM
MD
LG