لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۹

دیدار دوباره کری با عباس و نتانیاهو


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اقامت در خاورمیانه را تمدید کرده است و جهت گفت وگوهای بیشتر با مسئولان فلسطینی و اسراییلی برای احیای مذاکرات صلح بین اورشلیم و امان رفت و آمد می کند.

به گزارش رویترز، کری با لغو سفر به ابوظبی روز شنبه برای دیدار دیگری با محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی به امان پایتخت اردن رفت. او قرار است برای دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل به اورشلیم بازگردد.

یک مقام اسراییلی که در مذاکرات شرکت دارد گفت دیدارهای کری ممکن است موجب شود هیات های اسراییلی و فلسطینی موافقت کنند زیر نظر آمریکا و اردن به گفت و گو بنشینند.

او به رویترز گفت چنین امکانی وجود دارد اما مطمئن نیست.

مذاکرات مستقیم بین اسراییل و فلسطینیان در اواخر ٢٠١٠ دراختلافی بر سر ساختن محله های یهودی نشین در کرانه باختری رود اردن و اورشلیم شرقی قطع شد.

رویترز می گوید هنوز روشن نیست آیا کری قادر خواهد بود از سر گیری مذاکرات را پیش از سفر به آسیا در روز یکشنبه اعلام کند یا نه، اما مقامات آمریکایی دیپلماسی رفت و برگشت او را با کوشش های هنری کیسنیجر وزیر سابق امور خارجه آمریکا در دهه ١٩٧٠ مقایسه می کنند.
کری – که برای پنجمین بار و در تلاش برای پیشبرد صلح خاورمیانه به این منطقه سفر کرده گفت اگر به صلح نزدیک باور نداشت به این زودی به منطقه باز نمی گشت.
XS
SM
MD
LG