لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۸

بایدن از تمایل نخست‌وزیر جدید بریتانیا برای روابط نزدیک‌تر با «اتحادیه اروپا» استقبال کرد


جو بایدن و کی‌یر استارمر.
جو بایدن و کی‌یر استارمر.

دولت بریتانیا روز پنجشنبه ۲۱ تیر اعلام کرد جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در دیدار با کی‌یر استارمر، نخست‌وزیر جدید بریتانیا گفته است که از تمایل او برای روابط نزدیک‌تر با همتایان اروپایی استقبال می‌کند.

به گزارش رویترز، استارمر روز چهارشنبه در کاخ سفید با بایدن ملاقات کرد و سران دو کشور درباره روابط بریتانیا و ایالات متحده، درگیری‌های اوکراین و غزه و پیروزی تیم فوتبال انگلیس در نیمه نهایی «یورو ۲۰۲۴» گفتگو کردند.

دولت بریتانیا در بیانیه‌ای با اشاره به پیمان امنیتی «آکوس» بین بریتانیا، ایالات متحده و استرالیا اعلام کرد که «رئیس‌جمهوری آمریکا از اظهارات اخیر نخست‌وزیر بریتانیا درباره برقراری روابط نزدیک‌تر با همتایان اروپایی‌مان و همچنین تعهد بریتانیا به پیمان آکوس استقبال کرد.»

استارمر که برای نشست سران ناتو در واشنگتن است، با رهبران اروپایی دیدار کرد.

نخست وزیر جدید بریتانیا گفته است که از دولتش می‌خواهد روابط خود با اتحادیه اروپا را برای بهبود همکاری در زمینه‌هایی مانند امنیت و تجارت از سر بگیرد و به‌دنبال کاهش کینه‌توزی است که از رفراندوم بریتانیا در سال ۱۳۹۵ برای خروج از این اتحادیه نشات گرفت.

با این حال او هرگونه اقدامی برای پیوستن مجدد به بازار واحد اتحادیه اروپا یا اتحادیه گمرکی را رد کرده است.

دو رهبر همچنین توافق کردند که باید هر کاری که لازم است برای حمایت از اوکراین در جنگ با روسیه انجام دهند و در مورد تمایل مشترک خود برای آتش‌بس در غزه به منظور خروج گروگان‌ها، ورود کمک‌ها و پیشبرد «راه حل دو کشوری» برای مناقشات اسرائیل و فلسطینی‌ها بحث کردند.

XS
SM
MD
LG