لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۳

استيو جابز، مخترع بزرگ و موسس شرکت اَپِل، در گذشت


استيو جابز، مخترع بزرگ و موسس شرکت اَپِل، در گذشت
استيو جابز، مخترع بزرگ و موسس شرکت اَپِل، در گذشت

استيو جابز، موسس و مغز نابغه اختراعاتی چون «آی مک»، «آی تونز»، «آی پد»، آيفون، «آی پاد» پس از نبرد با سرطان لوزالمعده در سن ۵۶ سالگی زندگی را بدرود گفت.

شرکت اپل که اين خبر را طی بيانيه ای منتشر کرد، از محل درگذشت جابز چيزی نگفت.

اطلاعيه هيات مديره شرکت اپل از جمله می گويد، «ما عميقا متاسفيم که امروز خبر مرگ استيو جابز را اعلام می کنيم. نبوغ، شوق وافر، و انرژی استيو منبع اختراعات بيشماری بوده است که زندگی همه ما را بهبود بخشيد و غنی تر ساخت. به صرف وجود استيو، جهان جای بی اندازه بهتری است. بزرگ ترين عشق زندگی اش، همسر او، لورن، و خانواده اش بود. به آنها و همه کسانی که از هدايای خارق العاده استيو تاثير پذيرفته اند صميمانه تسليت می گوئيم.»

استيو جابز چند هفته پس از آنکه از مديريت اجرايی شرکت اپل استعفا داد، درگذشت. او بعنوان مردی که تکنولوژی را نه فقط برای کارشناسان، بلکه برای جهانيان آسان کرد، شناخته شده است.

شرکت اپل که يکی از با ارزش ترين شرکت های جهان است در دهه ۱۹۹۰ ميلادی نزديک به ورشکستی بود. پيشرفت اپل زمانی شروع شد که اين شرکت تمرکز خود را بعنوان يک سازنده کامپيوترهای شخصی به يک شرکت توليد کننده وسائل سمعی و بصری، مانند آی فون و آی پد، تبديل کرد.

وبسايت شرکت اپل، امروز نوشت، «اَپل نابغه ای خلاق و الهام بخش و جهان يک انسان شگفت انگيز را از دست داد. آن دسته از ما که به اندازه کافی خوش شانس بوديم تا با استيو آشنا و همکار باشيم يک دوست عزيز و معلم الهام دهنده را از دست داديم. استيو شرکتی را از خود برجای گذاشت که تنها او می توانست بيافريند. روح او برای هميشه اساس و پايه اَپل خواهد بود.»

جابز شرکت کامپيوتری اَپل را در سال ۱۹۷۶ (۱۳۵۵) با ياری دوست دوران کودکی اش، استيو ووزنياک، در گاراژ خانه اش بنا نهاد. آنها نخستين رايانه شخصی جهان را با نام Apple II از همين گاراژ به بازار فرستادند.

پس از دريافت خبر مرگ استيو، آقای ووزنياک به شبکه خبری ای بی سی گفت، «من بر آشفته و شوکه شده ام.»

واحد اينترنت شبک خبری فارسی صدای آمريکا به اين وسيله مرگ استيو جابز را به همه علاقمندانش تسليت می گويد.

XS
SM
MD
LG