لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۴

جمشيد دلشاد: ایران را دوست دارم و امیدوارم روزی بتوانم زادگاهم را دوباره ببینم


۱ - محمدرضا از تهران
ميخوام بدونم چطور يه ايرانی در یک كشور غريب ميتونه شهردار بشه، آیا آزادی و دموکراسی در آمریکا باعث موفقیت شما شده است؟
جیمی دلشاد -
همانطور که می دانيد، می گویند آمریکا سرزمین فرصت هاست. به این معنی که اگر کار کنی فرصت خواهی داشت و مهم نیست «کی هستی و از کجا آمده ای.» من برای رسیدن به اهدافم سخت کار کردم و این کشور این فرصت را به من داد تا زندگی کنم.

۲ - سیمین
شما چه سالی به آمریکا مهاجرت کردید، کمی درباره تحصیلات خود صحبت کنید، چه مشاغل مهم دیگری داشتید؟
جیمی دلشاد - من بیش از ۵۰ سال است که از ایران خارج شده ام. من فارغ التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لس آنجلس هست. در این رشته کار کرده ام و از حدود ۳۰ سال پیش شرکت خودم را در رشته کامپیوتر تاسیس کرده ام.

۳ - مسعود
شما در چه شهری متولد شدید، اصلیت شما کجایی است، چه احساسی درباره ایران دارید؟
جیمی دلشاد - من در یک نوروز در شهر زیبای شیراز متولد شدم. من از گذشته و زادگاهم با افتخار یاد می کنم. ایران را دوست دارم و امیدوارم روزی بتوانم زادگاهم را دوباره ببینم.

۴ - سیامک
آیا یهودی بودن شما در انتخاب به سمت شهرداری بورلی هیلز دخیل بود، مذهب چه نقشی در سیاست آمریکا داره؟

جیمی دلشاد -
دین در سیاست امریکا مسئله مهمی نیست. من به يهودی بودنم افتخار می کنم و نيز به همه ادیان احترام قائل هستم.

۵ - بابک
کمی درباره وظلیف خود بعنوان شهردار بورلی هیلز توضیح دهید، شما چه مسئولیتهایی دارید؟
جیمی دلشاد - به عنوان شهردار من باید همه اهداف شورای شهر در نظر داشته باشم و شرایط درست برای کارمندان شهر فراهم کنم.

۶ - مژگان
در شهرداریهای ایران فساد بیداد می کند و بازار رشوه و گرفتن پول زیر میزی گرم است، بیشتر شهرداران در ایران فقط به فکر منافع شخصی خود هستند و در چپاول اموال عمومی سهم دارند، در آمریکا چه وضعیتی است، چه قوانینی برای مبارزه با فساد مالی و سوءاستفاده شهرداران وجود دارد؟
جیمی دلشاد - قانون در ایالات متحده نظارت فارغ از آن که فرد در چه موقعیتی قرار دارد. شاید حادثه مونیکا لوینسکی را در دوران ریاست پرزیدنت کلینتون را به یاد داشته باشید. فساد زمانی شکل می گیرد که که فردی بالاتر از قانون انتخاب می شود و یا قانون نظارتی بر آن ندارد. ما از این موارد در این کشورهم بسیار دیده ایم از جمله در مورد پرداخت مالیات و یا رشوه خواری. همچنان که بازداشت و به زندان افتادن و از دست موقعیتی اجتماعی این افراد را هم دیده ایم. در واقع در اینجا یک تفاوت وجود دارد. رسانه ها در این موارد بدون هراس به وظیفه خود عمل می کنند.

۷ - الهام
درباره مبارزات آزادیخواهانه مردم ایران چه نظری دارید، بعنوان شهردار بورلی هیلز چگونه می توانید از این مبارزات
حمایت کنید؟
جیمی دلشاد - من بارها این نکته را گفته ام که قلبم همواره با مردم ایران است و من شجاعت آنان را برای به پاخاستن برای آزادی می ستایم. به عنوان شهردار بورلی هیلز من روزی را به نام « ندا» نامگذاری کرده ام تا در سالگرد مرگ او به یاد همه کسانی که در جریان جنبش سبز برای در خواست آزادی جان خود را از دست دادند باشیم. این بالاترین امتیازی است که یک شهردار می تواند به فردی اعطا کند.

۸ - علی
آیا شما برنامه ای برای حضور در صحنه های سیاسی در آمریکا دارید، مثلأ شرکت در انتخابات مجلس ایالتی و یا سنای آمریکا؟
جیمی دلشاد - من به مدت ۸ سال در اداره های دولتی مشغول به کار بوده ام و می خواهم بگویم بر خلاف تصور مردم کار بسیار دشوار و وقت گیری است. می خواهم مدتی به خودم استراحت بدهم. در آینده تصمیم خواهم گرفت که چکار کنم.

۹ - کیوان
در گزارشهای صدای آمریکا دیدم که شما کلید طلایی شهر را به چهره هایی مختلفی اهدا می کنید، کمی در این باره توضیح دهید، چه تعداد از این کلیدهای طلایی در شهرداری وجود داره، منظورم اینه که آیا محدودیتی در کار هست؟
جیمی دلشاد - تقدیم کلید طلایی بالاترین احترامی است که یک شهر برای یک نفر قائل می شود که برای آن پروسه خاصی وجود دارد که با نظر شورای شهر طی می شود محدویتی وجود ندارد اما این کلید مرتبا تقدیم نمی شود و فرد باید دارای دارای موقعیت خاصی باشد.

۱۰ - کیانوش
شما دموکرات هستید و یا جمهوریخواه، از اینکه بعنوان نخستین آمریکایی ایرانی تبار به یکی از سمتهای اجرایی در آمریکا انتخاب شدید، چه احساسی دارید؟
جیمی دلشاد - من افتخار می کنم يک ایرانی هستم که تاکنون دو نوبت به این مقام رسیده ام. من از این فرصت و موقعیت برای ایجاد حساسیت در مورد ایران و مردم ایران، فرهنگ و سنت هایش استفاده کرده ام و احساس می کنم توانسته ام جنبه های مثبت بیشتری را از مردم و ملت ایران به دیگران نشان دهم. من هر زمانی که فرصتی بدست آورده ام سعی کرده ام مسائل مثبت مردم و کشور ايران را به نمايش بگذارم.

XS
SM
MD
LG